HC Energie Karlovy Vary

Jako bitkař se necítím, konstatoval Trefný

V poloprázdné O2 Aréně neměl ve čtvrtek hlouček fans v zeleném příliš důvodů k radosti. Jejich tým se proti nevýrazné Slavii střelecky trápil a dokráčel k druhé porážce v sérii. Za již rozhodnutého stavu tak Karlovaráky potěšil alespoň pěstní souboj, ve kterém byl Jakub Trefný více než zdatným protivníkem domácímu Třetinovi. „Vyplynulo to z vyhroceného závěru. Jen jsem se zastal Martina Zaťoviče, na kterého tam vyrazil,“ říká v našem rozhovoru nováček v karlovarské kabině.
V druhém utkání na pražské půdě se oba soupeři dlouho nemohli dostat do tempa. Bezbrankový stav po první třetině spíše nahrával energetikům, po dalším dějství už ale prohrávali o dvě branky. Tento náskok se nakonec ukázal jako rozhodující. „Utkání se pro nás moc dobře nevyvíjelo. Ve druhé třetině jsme dostali dvě branky. Postupně jsme se sice dostali do tempa, snížili jsme, ale závěr už byl vyhrocený,“ ohlíží se za čtvrtečním zápasem Jakub Trefný.

Větu o nervózním konci zápasu vyslovil ten nejpovolanější. Série ostřejších zákroků v 60. minutě vyvrcholila pěstním soubojem mezi obráncem Energie a domácím Miroslavem Třetinou. A ačkoli si karlovarský aktér nevedl vůbec špatně, o svém vítězství na body raději nechtěl spekulovat. „Řekl bych, že provokoval on. Vyrazil tam na našeho útočníka, chtěl se rvát, tak jsem se ho zastal. Celé to vyplynulo z toho, jak byl závěr zápasu vyhecovaný. Ani nedokážu říct, kdo vyhrál na body. Neměl jsem čas to sledovat.“

Tvrdým soubojům se devětadvacetiletý hokejista nevyhýbal ani v předchozím průběhu utkání. Že by šlo o jeho typický styl hry, však odmítá. „Nemyslím, že by toto v Kadani byla moje hlavní role, chránit spoluhráče. Za žádného bitkaře se nepovažuji,“ vysvětluje stručně.

Ke kádru Václava Baďoučka se odchovanec lounského hokej připojil až v samém závěru základní části při zdravotních problémech Petra Gřegořka a Karola Slobody. „V Energii je to pro mě super šance, za kterou jsem rád. Přišlo to jako blesk z čistého nebe. Neměl jsem žádné signály, že bych do Varů mohl jít,“ přiznává, že zájem extraligového celku pro něj byl překvapením. V opačném případě už by Jakubovi skončila sezona, jeho Kadaň v předkole prvoligového play off prohrála 1:3 na zápasy. „Je pravda, že play off nám v Kadani nevyšlo. Hráli jsme proti Havlíčkovu Brodu, a to byl těžký soupeř. Každopádně jsem rád, že jsem si ve Varech ještě mohl prodloužit sezonu. Beru to jako šanci se ukázat a mám velkou motivaci.“

Sezonu 2010/11 odehrál Jakub Trefný v nedaleké Kadani. Převážnou část své hokejové kariéry však strávil o několik kilometrů severněji v Chomutově. S oběma prvoligovými celky Energie spolupracuje na bázi řady hostování a střídavých startů. Ačkoli tedy Jakub v minulosti odehrál jediné utkání v nejvyšší soutěži, noví spoluhráči mu nejsou neznámí. „Některé hráče tu znám. Především tedy mladé kluky, kteří nastupovali za Kadaň,“ poznamenal.

Jak dlouhá bude Trefného první zkušenost s play off nejvyšší české soutěže, se ukáže už v sobotu. V KV Areně se energetici pokusí odvrátit první mečbol Růžičkovy Slavie. „Hrajeme doma před vlastními diváky, tak doufám, že nijak nervózní nebudeme. Uvidíme, kolik diváků dorazí. V extralize jsem toho moc neodehrál, tak nevím co čekat. Ale jsem zvyklý z první ligy, v Kadani ani na play off moc lidí nechodilo,“ svěřuje se na závěr se svými očekáváními.

Související články