HC Energie Karlovy Vary

Nejtěžší rozhodnutí v životě, ale každá hra jednou končí, říká Pat Mullane o konci kariéry

V závěru loňské sezony se zranil a nemohl pomoci v záchranářských bojích Energie o udržení nejvyšší soutěže. Před několika dny ukončil Pat Mullane v pouhých 27 letech kariéru. Vystudovaný ekonom už se bude hokeji věnovat jen pořádáním hokejových beneficí, jejichž výtěžek jde na léčbu pacientů s vážným onemocněním ALS. Ta vešla v Česku do povědomí například díky plzeňskému fotbalistovi Mariánu Čišovskému.
Na úvod se krátce vraťme k závěru loňské sezony, kdy jste se zranil a chyběl jste v klíčových utkáních sezony…

Když jsem se zranil, věděl jsem, že pro mě sezona skončila a tak jsem odletěl domů. I nadále jsem však byl v kontaktu s mnoha kluky a mrzelo mě, že jsem jim nemohl v baráži pomoct, že jsem je v tom nechal...Byl jsem ohromně zklamaný, že pro mě skončila sezona tak brzy. Všechna utkání baráže jsem viděl a je škoda, jak to nakonec dopadlo. Tým však makal nadoraz a udělal pro udržení maximum.

Před několika dny jste oznámil konec kariéry, přitom je vám teprve 27 let. Jak těžké to pro vás bylo?

Bylo to velmi těžké rozhodnutí, vůbec jedno z nejtěžších v mém životě. Hokej pro mě moc znamenal po mnoho let, můj život zásadně ovlivnil a i proto bylo tak těžké od něj odejít. Moji kamarádi, spoluhráči a v neposlední řadě má rodina do mé kariéry investovali mnoho času, abych mohl uspět.

Kdy nastal ten moment, že jste si řekl, že už nebudete profesionálním hokejistou?

Přemýšlel jsem o tom už delší dobu. Cítil jsem se neuvěřitělně šťastný, že jsem vystudoval jednu z nejprestižnějších univerzit na světě (Pat Mullane vystudoval ekonomii na bostonské univerzitě – pozn. redakce) a vždy jsem toho chtěl využít. Hokej pro mě byl neuvěřitelnou hrou, ale každá hra jednou končí, a to pro každého. Chtěl jsem se začít věnovat obchodu v mladém věku a vybudovat úspěšnou kariéru mimo hokej. Nyní zvažuji své možnosti, co dál.

Jak vznikla myšlenka uspořádat charitativní hokejová utkání v Bostonu (v originále Comm Ave Classic)?

Měl jsem to štěstí, že mám v Bostonu kolem hokeje plno známých, mnoho talentovaných hokejistů. Řekl jsem si, proč je nedat dohromady a nevydělat peníze na dobrou věc. ALS a poranění míchy (SCI) jsou závažná onemocnění, která postihla mnoho lidí. Získat peníze na jejich léčbu uspořádáním benefičních zápasů byla neuvěřitelná zkušenost.

Jak náročné je takové utkání zorganizovat?

Je kolem toho spoustu práce! Ještě když jsem byl v Karlových Varech, tak většinu času jsem strávil přípravou zápasu. Je toho hodně, co není na první pohled vidět, ale musí se to udělat – smlouvy, pojištění, nejrůznější vybavení. Cítíme, že po třech letech už přibližně víme, jak všechno funguje, ale pořád se máme, co učit. Nejtěžší je samozřejmě získat peníze, s tím bojujeme takřka denně. Naštěstí nám pomáhá i podpora současných či bývalých hráčů NHL, kteří se utkání pravidelně zúčastňují. Patří mezi ně Brian Leetch, Ray Bourque Johnny Gaudreau, Nick Bonino a mnoho dalších.

Na jaké projekty jde výdělek z benefičního utkání?

Veškerý výnos jde dvěma organizacím. Tou první je CCALS, která pomáhá lidem bojujícím s nemocí ALS. Snaží se jim pomáhat s každodenními výdaji spojenými s touto chorobou. Druhou organizací je nadace Travise Roye, která byla založena stejnojmenným hráčem, jehož vysokoškolskou hokejovou kariéru ukončilo těžké poranění míchy jen jedenáct vteřin poté, co poprvé naskočil na led v dresu bostonské univerzity. Jeho nadace podporuje nalezení léku na poranění míchy (známé pod zkratkou SCI) a také pomáhá těm, kteří s tímto zraněním musí žít.

Oproti minulosti se o nemoci ALS mluví mnohem více na veřejnosti. Máte stejný pocit?

Máte pravdu. Nejvíce se dostala do povědomí poté, co se na sociálních sítích rozjela tzv. Ice Bucket Challenge (v překladu Kbelíková výzva, při které si dotyčný na hlavu vylil kbelík ledové vody se záměrem zvýšit povědomí o amyotrofické laterální skleróze(ALS) - pozn. redakce). Pokrok, který komunita ALS učinila za posledních 2-3 let byl neuvěřitelný, a doufáme, že to bude pokračovat i v nadcházejících letech!

Thanks to @hokejkv for a great year and good luck to the boys in the baráž! #nonewmoves

Příspěvek sdílený Pat Mullane (@pmullane11),