HC Energie Karlovy Vary

Představujeme posily: perspektivní obránce Martin Parýzek

Nejmladší ze čtveřice nových tváří v týmu Energie je jihočeský rodák Martin Parýzek. Dvacetiletý obránce má na svém kontě zatím jen čtyři starty v české nejvyšší soutěži, pochlubit se však může zkušenostmi ze zámoří. Poslední dvě sezony odehrál v kanadské mládežnické soutěži Ontario Hockey League za tým Ottawa 67’s. V kanadském hlavním městě se navíc představil i jako člen české reprezentace na uplynulém mistrovství světa juniorů. Mladého obránce si karlovarský klub pojistil na 4 roky.
Martin Parýzek pochází z jižních Čech, konkrétně se narodil v Záboří, malé vesničce poblíž Protivína. Jako každý malý kluk začínal s bruslením na rybníce, k opravdovému hokeji poprvé přičichl, když jej rodiče přivedli na zimní stadion v Písku. Zde také prošel všemi žákovskými soutěžemi, pro dorosteneckou a juniorskou kategorii se již ale přesunul do extraligových Budějovic. V dresu Mountfieldu také během sezony 2006/07 odehrál své první utkání v extralize dospělých. Pro tehdy osmnáctiletého obránce pak nastala asi nejzajímavější část jeho hokejové kariéry, dvouleté angažmá v kanadské Ottawě.

Martin Parýzek
Zdroj: www.ottawa67s.com

Martine, jak vůbec mladý hráč přijde k takovému angažmá? Sám jste si ho aktivně hledal, nebo jste dostal ze zámoří nabídku?
Bohužel jsem se neprobojoval do konečné nominace na mistrovství světa do 18 let. Potom mi můj agent řekl, že mám možnost jít hrát do Kanady. Chvíli jsem se rozhodoval, jestli odejít, ale nakonec jsem si řekl, že to bude dobrá zkušenost po hokejové ale i životní stránce.

V Česku by takto mladý hráč těžko dostával prostor v nejvyšší soutěži. Hrálo i to roli při Vašem rozhodování?
Nad tím jsem ani tolik nepřemýšlel. Bral jsem to opravdu z toho pohledu, že si chci vyzkoušet jiný hokej, poznat jinou zemi, lidi, jazyk...

Po posledních neúspěších mládežnických výběrů se ozývají hlasy, že odchody do zámoří naše mladé hráče spíše kazí. Jak se po zkušenostech z Kanady k těmto názorům stavíte?
To bych nerad nějak komentoval, každý na to má asi svůj názor. Já si myslím, že vždy záleží na konkrétním jednotlivci.

Zeptám se tedy jinak. Považujete to angažmá za přínosné pro Váš hokejový růst?
Určitě ano.

Martin Parýzek
Zdroj: www.ottawa67s.com

Neodcházel jste také trochu s vidinou NHL?
Popravdě jsem nad tím vůbec nepřemýšlel. Samozřejmě později, když tam člověk je déle, tak vidí, že NHL se hraje hned kousek vedle a chodí na ní hodně lidí. Moje prvotní myšlenka to ale rozhodně nebyla.

Na zápasy Senators jste se ale určitě dívat chodil?
Ono to vyjde docela draho, ale párkrát jsem se samozřejmě podívat byl. Někdy jsme šli s celým týmem, jindy jen s pár klukama, ale třeba i s rodinou, u které jsem bydlel.

To je zajímavé. Bydlet u cizí rodiny, to musel být také zážitek.
Ty lidi jsem vůbec neznal. Jsou to rodiny, které mají smlouvy s klubem a o hráče se starají téměř jako o vlastní. Klub jim na oplátku dává nějaké peníze. Osobně jsem měl vynikající rodinu. Stále jsem s nimi v kontaktu a doufám, že to vydrží i do budoucna.

A jak jste se domluvil? V Kanadě se kromě angličtiny mluví i francouzsky…
Ottawa je zaplaťpánbůh přece jen více anglická. I tak jsem ale uměl jen nějaké základy ze školy, takže ze začátku to žádná sláva nebyla. Postupně jsem se ale naučil alespoň trošku mluvit a rozumět ostatním.

Martin Parýzek
Zdroj: www.iihf.com

Alespoň podle statistik se zdá, že Vám zámořský styl hokeje sedl...
Snažil jsem se dodržovat to, co po mě chtěl trenér. Chtěl po nás hlavně, abychom rychle rozehrávali a všechny puky nahazovali na branku. Tak jsem se to snažil hrát. Nějaké ty kanadské body, ty už pak prostě vyplynuly ze hry. Někdy to bylo i se štěstím.

V čem se obecně liší kanadský přístup k hokeji od českého?
Je to těžké porovnávat. Rozměry kluziště jsou tam jiné než tady a i hokej se hraje jinak. Více se nahazují puky. Všechno se hned háže do branky. Prostě je to odlišné. V Kanadě ale lidé hokejem víc žijí, je tam sportem číslo jedna. Pomalu každý, kdo má ruce a nohy, tam bruslí.

Proč jste se rozhodl vrátit do Čech?
Po dvou sezonách jsem byl rozhodnutý, že chci zkusit zase něco jiného a že bych se chtěl vrátit domů. Jeden z důvodů také byl, že na soupisce Ottawy bych zabíral hned dvě omezená místa. Jedno jako Evropan a druhé jako starší hráč dorazového ročníku. Po turnaji dvacítek po Vánocích se to začalo řešit. Karlovy Vary přišly s konkrétní nabídkou, jejich jednání mě oslovilo a domluvili jsme se.

Martin Parýzek
Zdroj: www.iihf.com

Lákaly Vás ale také České Budějovice, ke kterým přece jen musíte mít blíž...
Ty taky měly zájem a určitě to nebylo jednoduché rozhodování. Dva roky jsem teď nebyl doma, mám tam rodiče, kamarády, školu... Nakonec jsem ale zvolil cestu na západ Čech.

Nehrával ve Vašem rozhodování roli i minulá sezona? Energii vyšla parádně, zatímco Budějovice se trápily.
Ne! (rezolutně) Podle toho jsem se nerozhodoval. Nikdy totiž nevíte, co se může stát v další sezoně. V Budějovicích měli také úspěšné sezony, třikrát po sobě tam hráli semifinále, jenom poslední sezona jim nevyšla.

Tak Vás přesvědčila možnost zahrát si Ligu mistrů?
Tady uznávám, že to pro mě bylo lákadlo. Vyzkoušet si evropský hokej. Ještě ale nemám nic jistého, nejprve se musím probojovat do sestavy.

Ať se Vám to podaří, děkuji za rozhovor!

Statistiky Martina Parýzka


Sezóna  Klub                   Z  G  A  B  TM  +/-
2002-03 IHC Písek - 9.tř.            7  3  1  4  2   -
     IHC Písek - 8.tř.            20  0  3  3  49   -
2003-04 IHC Písek - dor. (L)          34  0  3  3  8   -
     IHC Písek - 9.tř.            28  1  3  4  26   -
2004-05 HC České Budějovice - dor. (E)     46  3  6  9  50  - 5
2005-06 HC České Budějovice - jun. (E)     43  1  3  4  26  + 7
     HC České Budějovice - jun. (E,p-o)    6  0  1  1  2  + 3
     HC České Budějovice - dor. (E)      1  0  1  1  2   0
2006-07 HC MOUNTFIELD (E)            4  0  0  0  0   0
     HC České Budějovice - jun. (E)     40  6 12  18  85  +17
     HC České Budějovice - jun. (E,p-o)    3  0  0  0  6  - 3
2007-08 Ottawa 67´s (OHL)            58  4 26  30  73  -18
     Ottawa 67´s (OHL,p-o)          4  0  0  0  0  - 5
2008-09 Ottawa 67´s (OHL)            42  3 12  15  26  - 8
Celkem  Nejvyšší soutěž ČR            4  0  0  0  0   0

Reprezentace:
2008   Mistrovství světa U20 (Česká rep.)    6  0  0  0  6  - 1
     5.místo
2009   Mistrovství světa U20 (Kanada)      6  1  1  2  4  + 2
     6.místo

Celkem  Seniorská reprezentace ČR        0  0