HC Energie Karlovy Vary

První zápas po svátcích čeká energetiky na Spartě

Svátky skončily, opět se rozjíždí zápasový kolotoč. Nejen karlovarští hokejisté se musí po Vánocích opět začít soustředit na hokej. V rámci 34. kola se pokusí přivézt body z hlavního města, kde se utkají se Spartou. Ta v posledních utkáních nabrala oslnivou formu, a díky tomu se nachází na samém čele tabulky. Prestižní souboj začíná v Tipsport Areně ve středu od 18:30.
Kde sledovat zápas: Online přenos | SMS servis | Video přenos

Rudá je barva naše

Fanoušci Sparty mohou být letos na svůj klub právem hrdí, Pražané vítězí v jednom utkání za druhým. Málokdo asi čekal, že bude Sparta po polovině základní části vévodit extralize. Z posledních deseti zápasů prohrála pouze dva. I když debakl 2:8 v Pardubicích byl dost krutý. Sparta se ale rychle otřepala. Zajímavé je, že doma to Pražanům tolik nejde. I energetici získali z domácích zápasů víc bodů než Sparta. Ta je ale nejlepší na ledě soupeřů. Nejvíce se sparťanům daří ve druhých třetinách. V probíhající sezoně prohráli druhou periodu pouze dvakrát.

Nejlepší obrana

Úspěch Sparty pramení také z výborné defenzivní práce. Tým trenéra Jandače inkasoval 66 branek, což je nejméně ze všech týmů, které letos hrají Tipsport extraligu. A výborně zvládá také oslabení. V tomto ohledu je lepší už jen Třinec.

Dvě velká T

Ton a Tenkrát. Díky těmto dvěma jménům se Spartě letos daří. Veterán Petr Ton má na kontě už 33 kanadských bodů, a je zároveň nejlepším střelcem i nahrávačem týmu. Jeho jmenovec Tenkrát nasbíral 26 bodů. Ale jsou tu i další - Michal Broš, Alex Foster a Tomáš Rachůnek. Mezi obránci je na tom nejlépe Michal Sersen (2+11).

Lukáš Pech před utkáním

Václav Baďouček

Družina vedená trenérem Václavem Baďoučkem a hbitým štírkem Lukášem Pechem se posilněna řízky a salátem pokusí zdolat silného protivníka. „Pár kilo sice někdo přibral, ale během dvou tréninků se to zase shodilo,“ usmívá se pro začátek útočník Pech, který jedl, na co měl chuť. „Já jsem se nějak moc nepřejídal. Kluci si šli stoupnout na váhu, ale já ne.“

Pod stromečkem hráči i trenéři nacházeli všechny možné poklady. „Já jsem dostal samé dobré věci. Tak třeba vývrtku na víno, ta je hodně užitečná,“ začal Lukáš Pech vyjmenovávat vánoční dárky a pokračoval: „Dále pak takové drobnosti jako pásek do kalhot a podobně.“

Největší radost měl ale ze syna. „Krásné bylo, když přišel ke stromečku a jenom mu svítily oči. Bylo něco úžasného sledovat, jak si rozbaluje dárky,“ přidal Pech.

Vánoce jsou již minulostí a všichni hráči prvního mužstva se již plně soustředí na duel na Spartě. „Je to výborné mužstvo. Dobře poskládané a disponuje dvěma vynikajícími pětkami. K tomu mají i skvělého brankaře. Daří se jim a dostávají málo branek. Hrají jako tým a my víme, že to bude velice náročný soupeř. Přesto ovšem doufáme, že se nám podaří uspět,“ pokračuje centr první pětky.

Tipsport aréna v Holešovicích disponuje širokým kluzištěm. Technické mužstvo domácích dokáže těchto rozměrů velice využívat. „Budeme muset hrát velice dobře ve středním pásmu. Nesmíme je pouště do nějakého rychlého přečíslení. K tomu si pozorně hlídat nejlepší hráče a vyvarovat se přesilových her. V tom je Sparta nebezpečná, ale já si myslím, že když budeme hrát stejně dobře, jak jsme tam odehráli první letošní utkání, tak bychom mohli uspět,“ odhaduje Lukáš Pech.

Taktika je tak jasná. Hrát stejně jako s Vítkovicemi nebo Libercem. „Samozřejmě. Nás může posunout někam do předu pouze důsledná hra v obraně a využívání šancí z protiútoků,“ popisuje zbraně energetiků.

   

Týden bez zápasu: Vánoční volno a pak tréninky

Václav Baďouček

Štědrý večer a Boží hod strávili hokejisté Karlových Varů v rodinném kruhu. KV Arena tak na dva dny osiřela. „Sešli jsem se dva dny před zápasem, tedy šestadvacátého ráno a začali jsme normálně pracovat a připravovat se na zápas se Spartou. Vánoce už jsou pro nás nenávratně pryč. Teď už nás opět čeká jen tvrdá práce,“ říká na úvod svých před zápasových prognóz trenér Václav Baďouček.

Tréninky byly během volných dní zaměřené především na jednu věc. „Je to pořád dokola. Zaměřili jsme se na práci před brankou. To je prostor, ze kterého padají góly, a my jim musíme umět zabránit. Na druhou stranu se ale i v tomto prostoru prosazovat,“ popsal Baďouček práci týmu ve dnech volna.

Soupeře z Holešovic si trenéři důkladně prostudovali při utkání s Vítkovicemi. „Viděli jsme je hrát a víme, co nás čeká. K tomu máme samozřejmě i nějaké videomateriály, na kterých jsme si ukázali čeho se vyvarovat. Věřím, že vybereme to správné, abychom byli nakonec úspěšní,“ přidal karlovarský trenér.

Široké kluziště dokáže Sparta využívat. „Až zase tak moc široké není. Udělali nějaké úpravy ledu, ale každopádně Sparta není jen tak náhodou na prvním místě v tabulce. Mají výborného brankaře, takže nás čeká náročný zápas. Na druhou stránku žádné utkání není prohrané hned v první minutě a my se pokusíme získat nějaké body,“ pokračoval.

Karlovaráky čeká šňůra tří zápasů venku. „Naším úkol bude narovnat tu naší nepříznivou bilanci na hřištích soupeřů. Na Spartu nejedeme jako favorité a můžeme jen získat. Nemůžeme ale počítat s něčím takovým, jako je nějaké podcenění za strany domácích. Ke všem třem zápasům musíme přistoupit maximálně koncentrovaně a s odhodláním bodovat,“ přeje si Baďouček.

Vítězná sestava se nemění. „Změny budou jen minimální. V utkání na Spartě vyzkoušíme Jindřicha Kotrlu z Mostu. Ten tam hraje s Michalem Vachovcem na levém křídle a celkem se jim daří. My se musíme pojistit, protože po Novém roce nebude hrát na Slavii Tomáš Sýkora, takže budeme potřebovat dalšího zkušeného hráče,“ přidal kouč Baďouček a na závěr doplnil i proč nebude Sýkora v O2 aréně hrát: „Jedná se o dohrávku 28. kola a Tomáš už jednou v tomto kole hrál ještě v dresu Zlína. Kdyby nastoupil, tak by nás mohla čekat kontumace utkání.“

Poslední kolo

HC Energie Karlovy Vary – HC Vítkovice Steel 3:1 (1:0, 0:1, 2:1 )
Branky a nahrávky: 11. Košťál (Gřegořek), 56. Kumstát (Gawryletz, Pech), 60. Skuhravý (Zaťovič) - 29. Strapáč (Klimek, Kudělka).

HC MOUNTFIELD – HC Sparta Praha 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)
Branky a nahrávky: 1. Kašpařík (Šimánek) - 39. Tenkrát (Kučný), 48. Tenkrát (Ton, Bližňák), 52. Ton, 55. Foster (Tenkrát, Sersen).

Statistiky

HC Energie Karlovy Vary
Utkání v extralize32 - 9 - 2 - 4 - 17 - 85:100 - 35 b
Průběžné umístění13. místo
Nejproduktivnější hráčLukáš Pech - 29 bodů (11+18)
Nejlepší střelecPetr Kumstát - 17 branek
Nejlepší nahrávačLukáš Pech - 18 asistencí
Nejlepší v +/-Lukáš Pech +9 bodů
Nejtrestanější hráčMichal Gulaši - 82 TM
BrankářiLukáš Mensator 90.08 %, 2.96 g/z
Marek Benda 87.72 %, 4.29 g/z
Tomáš Závorka 88.68 %, 3.65 g/z
Dušan Salfický 91.59%, 3.03 g/z
Úspěšnost přesilovek11.8 % (8. místo v extralize) *
Úspěšnost oslabení87.2 % (8. místo v extralize) *

HC Sparta Praha
Utkání v extralize32 - 16 - 5 - 6 - 5 - 97:66 - 64 b
Průběžné umístění1. místo
Nejproduktivnější hráčPetr Ton - 33 bodů (15+18)
Nejlepší střelecPetr Ton - 15 branek
Nejlepší nahrávačPetr Ton - 18 asistencí
Nejlepší v +/-Alex Foster, Petr Ton +15 bodů
Nejtrestanější hráčMichal Sersen - 51 TM
Brankáři Tomáš Pöpperle 93.46 %, 2.06g/z
Martin Falter 95.51 %, 1,33g/z
Úspěšnost přesilovek10.6 % (11. místo v extralize) *
Úspěšnost oslabení93.4 % (2. místo v extralize) *

* Zdroj: iDnes.cz

Vzájemné zápasy 2011/2012

08. kolo HC Sparta Praha – HC Energie Karlovy Vary 3:5
21. kolo HC Energie Karlovy Vary – HC Sparta Praha 0:3

Vzájemné zápasy 2010/2011

13. kolo HC Sparta Praha - HC Energie Karlovy Vary 2:1 sn
26. kolo HC Energie Karlovy Vary - HC Sparta Praha 3:4 sn
39. kolo HC Sparta Praha - HC Energie Karlovy Vary 2:3 sn
52. kolo HC Energie Karlovy Vary - HC Sparta Praha 1:2

Sestavy z posledního utkání

HC Energie Karlovy Vary: Salfický - Gřegořek, Gawryletz, Gulaši, Mocek, Látal, Prošek, Gründling, Schusser - Skladaný, Skuhravý, Dej - Kumstát, Pech, Košťál - Mikeska, T. Sýkora, Zaťovič - Kuběna, Vachovec, Zucker
HC Sparta Praha: Pöpperle - Milam, Sersen, Philipp, Krstev, Kučný, D. Kočí, Kasík - Jánský, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Tenkrát - Y. Treille, Foster, T. Rachůnek - Pacovský, Lapšanský, Žálčík


Oplatí Energie Spartě porážku 0:3 z posledního vzájemného utkání?

Související články

Reportáž | st 28.12.2011

Energie veze z Prahy porážku 2:3