HC Energie Karlovy Vary

Rozhodující týden nadešel

K a r l o v y  V a r y - Snad nejdramatičtější ročník extraligy, co se boje o play-off týká, sleduje český hokejový národ. Pro jeho odnož v nejzápadnější výspě Čech je potěšitelné a znervózňující zároveň, že nevídané tahanice o postupové příčky se stále účastní i HC Energie Karlovy Vary. Poprvé ve své šestileté extraligové historii mají Karlovarští elitní osmičku tak blízko nadosah, ale zároveň tak trnitou cestu ke zdolání cíle před sebou. Nehraje se však o baráž, a tak lze v posledním týdnu základní části očekávat divokou jízdu. Dámy a pánové, držte si klobouky, jedeme z kopce! Příští zastávka - Slavia.
Místa v pomyslném rychlíku s cílovou stanicí „play-off“ už mají zajištěny celky Pardubic, Slavie, Sparty a Třince. Už jen teorie by mohla o účast připravit Vítkovice a České Budějovice. Na zbývajících dvou místech je však silný přetlak. O šanci na jejich zasednutí se perou shodně sedmdesátibodové týmy Znojma, Vsetína a Karlových Varů, i o pouhý bod chudší Plzeň. Litvínovští už běží za vlakem s těžko dohnatelnou ztrátou.

Hokejisté karlovarské Energie mají před sebou těžký úkol. Jediný zápas z posledních tří je čeká před domácím publikem, dva pojedou odehrát do hlavního města na Vltavě. Prvním pražským vyzyvatelem je Slavia, dlouhodobě druhý tým tabulky. Trenér Růžička vybudoval a pevnou rukou vede kolektiv, který patří k favoritům soutěže. I mistr tesař se však někdy utne. V posledních osmi zápasech má Slavia letos ne zrovna typickou padesátiprocentní úspěšnost, když čtyři duely vyhrála a stejný počet ztratila. Do tohoto období se řadí i nejvýraznější slávistická porážka 0:6, kterou borci z Vršovic utrpěli ve 47.kole na ledě Třince. Vzápětí přišla i první letošní porážka od městského rivala Sparty, ta zvítězila v snad nejmedializovanějším utkání sezony 4:2. Střetnutí dohrávané z důvodu zrušené kontumace ve prospěch Slavie po „kauze dýmovnice“ bylo tentokrát terčem nové české módy – telefonického ohlášení bomby na stadionu. V souladu s úpravou soutěžních řádů se však zápas dohrál. Po nezdarech ale hokejisté z Edenu zabojovali a vydřeli těsné výhry 3:2 nad Plzní a 2:1 v prodloužení nad Českými Budějovicemi.

Mediálním středobodem, kolem kterého se ve Slavii momentálně vše točí, je rodák z Chodova nedaleko Karlových Varů – Radek Duda. Schopný hokejista s nejlepším bodovým průměrem na zápas (necelý jeden bod) přitahuje pozornost svými výstřelky na ledě i mimo něj. Naposledy si udělal radost vítězným gólem proti Plzni, které stále patří jeho hráčská práva. Největší útočnou oporou Slávistů je však Michal Sup, kanonýr, který nevynechal ani jedno utkání a s 25 brankami je nejlepším střelcem Pražanů. I celkový součet 38 kanadských bodů ho staví na první místo v mužstvu.

Slavia je nejúspěšnějším sběratelem bodů z ledů soupeřů, získala jich plných 42. Neznamená to však, že by v domácím prostředí ztrácela. Na vlastním stadionu prohrála jen třikrát, z toho jednou v prodloužení. Kdo naposledy v Edenu uspěl? Za odpovědí se musíme vrátit až do předchozí čtvrtiny základní části, kdy Slavia prohrála doma s Českými Budějovicemi 3:4. Hned v dalším zápase se představila na stejném ledě Energie, ovšem po slabém výkonu darovala brankáři Málkovi další přírůstek do rekordního počtu vychytaných nul, když podlehla 0:2. Od té doby již Slavia s čistým štítem ze zápasu neodešla.

Extraligová bilance ukazuje, že žádný bod se nepodařilo Karlovým Varům na Slavii vybojovat jen v premiérovém ročníku 1997/98. V každém dalším roce si Západočeši z Prahy v jednom zápase bodový zisk odvezli. Pokud první letošní vzájemný zápas v Edenu vyhrála Slavia, bylo by pro Energii více než skvělé, kdyby v úterním 50.kole úspěch vyválčila a prodloužila tím zmiňovanou sérii. První z trojice zápasů rozhodujících o prodloužení či ukončení sezony v Karlových Varech začne přesně v 18 hodin.

Tvrdý zápas s Litvínovem však poslal mimo hru dalšího karlovarského hráče. K absentujícím Robinu Baculovi, Dmitriji Rodinovi a Petru Valovi bude kvůli potížím s páteří chybět křídelní útočník Tomáš Němčický. O polovinu menší marodku mají slávističtí trenéři. Počítat nemohou s Davidem Hruškou, který léčí zraněné zápěstí, a po operaci kolena ani s Františkem Kučerou.

Sestavy z posledního kola
HC Slavia Praha: Málek - Kadlec, Hejda, J. Novák, Graňák, Posmyk, Kolařík - Jaroš, M. Kopecký, R. Dlouhý - Sup, Beránek, Duda - Kukla, Krátoška, Antoš - Šaffer, Z. Novák, Tomica.

HC Energie Karlovy Vary: Franěk - Hlavačka, Krajíček, Bauer, Němeček, Topoli, Mádl, Toms - Polák, Alinč, Košťál - Svoboda, Skuhravý, Němčický - Balázs, Pavliš, Bednařík - Opatovský, Kverka, Kraus – Navrátil.

Související články

Ohlasy k zápasu | st 26.2.2003

Lukáš Bednařík: Každý bod je dobrý