Rozhovor s Markem Sýkorou po první polovině extraligy

K a r l o v y V a r y – První polovina ligy je nezadržitelně za námi. Je tedy čas drobného bilancování. Na několik otázek nám před utkáním s Pardubicemi odpovídal trenér Marek Sýkora, který se svým kolegou Janem Votrubou dovedl tým Energie k jednoznačně nejlepší první polovině ligy, kterou kdy Karlovy Vary v novodobé extraligové historii zažily.
První polovina ligy je za námi, jak byste ji zhodnotil? Jak jste vy trenéři spokojeni s hrou týmu?

Vše se odvíjí od zisku bodů. 43 bodů je jednoznačně vynikající bilance. Po skromnějším začátku, kdy jsme se herně hledali, jsme se nastartovali v domácím utkání s Havířovem.V průběhu té první poloviny jsme neprohráli více jak dvě utkání v řadě a úspěšní jsme byli především v domácím prostředí. Měli jsme i dost vítězství s jedním soupeřem dvakrát za sebou například v Havířově, nebo v Českých Budějovicích. První polovina byla výborná. Zisk bodů jednoznačně nejlepší a umístění okolo pátého – šestého místa hovoří za vše.

Od přeloženého utkání se Slávií měla Energie jisté herní výpadky střídané výbornými výkony. Celé se to vyhrotilo ve třech velmi vysokých prohrách po sobě. Jak se toto stalo, že v mužstvu, které podávalo tak výborné výkony najednou došlo k takovému výpadku?

To už se bavíme především o druhé polovině soutěže. Ty úspěchy podpořené utkáním na Spartě naladilo mužstvo do bezstarostnosti a do snahy hrát již pouze technický hokej, dávat branky. Celé mužstvo přestalo vnímat to, že jsem našeho úspěchu docílili především malým počtem obdržených branek, velkým nasazením a bojovností. Najednou chtěl každý dávat branky, být co nejvíce vidět aby se o něm psalo. Já jsem ve Znojmě, které bylo prvním utkáním druhé poloviny soutěže říkal, že jsme urazili hokejové boha. Tam jsme po dvou třetinách vedli 3:4. Právě tam v poslední třetině došlo ke zlomu. Byli jsme potrestání a prohráli jsme 8:4. Od toho zápasu jsme pokračovali ve stejném trendu. I když je třeba říci, že například druhá třetina utkání proti Vítkovicím byla výborná. Za stavu 2:2 jsme zápas mohli rozhodnout a otočit vývoj ve svůj prospěch. Vítkovice ale hráli dobře a my jsme inkasovali další branky. Naprosto jsme selhali v utkání ve Třinci. Během pár minut jsme inkasovali osm branek.

Jakou tedy naordinujete pro mužstvo léčbu? Jak z této situace ven?

Podle mého názoru musíme mužstvo, jak my trenéři říkáme, dostat dolů, aby opět začalo pracovat a hrát zodpovědný hokej. Aby opět hráči začali mít lepší přístup k zápasům, lépe bojovali a více se snažili. Nesmí chtít jen profitovat ze hry druhých, ale musí se snažit navázat na ten způsob hokeje, který jsme hráli v průběhu té první poloviny.

Jak v tuto chvíli vypadá stav zraněných hráčů?

Na ty poslední výsledky měli samozřejmě vliv i brankaři. Petr Franěk má zraněná záda. To se okamžitě promítlo do našich výkonů a výsledků. Se zraněním stále laboruje Marek Topoli, který sice nastupoval k zápasům, ale vždy odstoupil. Má bolestivě naražená záda a bok. Jan Němeček je po těžké zranění a přeci jen to bude trvat ještě dlouho, než se dostane do formy, jakou bychom si představovali. Zranění Robina Bacula je na velice dlouho dobu. Chodí o berlích a neodvažuje se říci, na jak dlouho to ještě bude. O tom, jak se to zranění bude vyvíjet nemá cenu spekulovat. Teď navíc odjede Vojtěch Polák na soustředění dvacítky (tým pro mistrovství světa hráčů do dvaceti let) a nejspíš pojede i na mistrovství světa s dvacítkou, nebo s osmnáctkou. To já ale nevím. Pořád nám nějací hráči schází.

Kdy očekáváte návrat brankáře Petra Fraňka?

Tak ta optimistická varianta hovoří o návratu na ledě Liberce v úterním utkání. Ještě uvidíme, aktuální to bude až těsně před zápasem.

Příchodem Josefa Voskára do Karlových Varů vzniká problém s příliš mnoha cizinci v klubu. Nastoupit do zápasu mohou pouze tři, ale klub má čtyři (Opatovský, Topoli, Rodine a nyní Voskár). Kdo tedy bude mít toho „černého petra“ a bude sedět na tribuně?

Teď momentálně je zraněný Marek Topoli, takže hrát nebude. Příchod Voskára není myšlen tak, že bychom měli vytipovaného nějakého kráče, který nebude hrát! Jsou tu čtyři cizinci a stejně jako na naše hráče musí být i na cizince vyvíjen tlak. Jde o momentální situaci. Nejsme tak bohatý klub, abychom si mohli dovolit vydržovat další mužstvo jen proto, aby byl na hráče tlak. Teď momentálně tedy nebude hrát kvůli zranění Topoli. V dalších zápasech uvidíme jak se bude vyvíjet situace a forma hráčů. Budou hrát ti tři, které budeme momentálně potřebovat a budou mít nejlepší formu.

Kdo tedy nahradí Marka Topoliho do jeho uzdravení v první obrané řadě vedle Michala Mádla?

Teď momentálně bude hrát první obranu Jan Němeček.

Jsou tedy příchodem Josefa Voskára sestava uzavřena? Popřípadě které další hráče a na jaké posty byste v týmu rád přivítal? Je snad něco konkrétního v jednání?

My v tuto chvíli nemáme nikoho v jednání. Rozhodování o trejdech a příchodech dalších hráčů je především otázka vánoční přestávky. Uvidíme komu se bude dařit v těch zbývajících utkáních do přestávky. Máme pro příslib od Kladna na hostování Miloslava Hořavy. Uvidíme co s ním bude dál. Nic dalšího v jednání není a uvidíme jak situace vykrystalizuje. Já osobně bych jeden trejd (výměnu) ještě uvítal.

Koho by se měla ta výměna týkat?

To vám v žádném případě nemohu říct! Ani v tuto chvíli nemám namysli nějakého konkrétního hráče. Opravdu záleží na těch zápasech do přestávky. Některé kluby by s námi chtěli do té výměny jít. Je to spíše otázka postu, než konkrétního hráče. Teoreticky by se to mohlo týkat kohokoliv.

Energie hrála většinu první poloviny na pozici, která zajišťuje play-off. Vy osobně věříte v první play-off pro Karlovy Vary?

Samozřejmě tím ziskem 43 bodů jsme si ten základ pro postup udělali. Nicméně je to pouze polovina soutěže. Tříbodový systém je záludný. Plzeň je v tuto chvíli za námi právě o ty tři body. Je to tak vyrovnané, že klidně můžeme skončit čtvrtí, ale i třináctí. Záleží jen na nás jak se bude dařit. Toto je pouze spekulace. Já nechci alibisticky říkat že play-off v žádném případě, ale musíme zlepšit výkony. Není možné, abychom znovu za tři zápasy inkasovali 23 branek. Tu první polovinu soutěže jsme hráli nad naše možnosti. Ten současný bodový zisk Varů jen dalece nad očekávání a nikdo nepředpokládal, že bychom se takto vysoko kdy dostali. I když někteří to teď považují za takřka samozřejmé. Já si to rozhodně nemyslím. Chci ale říct, že bych si strašně přál, abychom se do play-off dostali, nebo o něj alespoň bojovali do poslední chvilky. Snad ten momentální pokles neznamená nějakou dlouhodobou stagnaci výkonnosti.