HC Energie Karlovy Vary

Titul pro Energii mě nepřekvapil, říká její bývalý kouč Baďouček

Vyřazovací boje, které vyvrcholily historickým úspěchem Energie, bedlivě sledovali i muži, kteří v uplynulých sezonách stáli na její střídačce. Loňský trenér roku Zdeněk Venera osobně sledoval například karlovarská vystoupení v O2 aréně, jeho bývalý asistent Václav Baďouček dokonce navštívil i čtvrteční rozlučku se stadionem v Rybářích. Jak sám během večera přiznal, zlato Karlových Varů jej těšilo o to víc, že se na budování mistrovského mužstva sám významně podílel.
Pane Baďoučku, co říkáte karlovarskému titulu?
Kluky jsem samozřejmě sledoval, protože ve mně převládal pocit, že jde o něco, co jsem také pomáhal budovat. Myslím si, že zisk titulu byl naprosto zasloužený. Karlovarské mužstvo mělo čtyři vyrovnané pětky, kde každá z nich dokázala dostat soupeře pod tlak. Hlavním rozdílem oproti ostatním mužstvům ale byla kvalita brankáře. Lukáš měl skvělou výkonnost, počínal si klidně a vyrovnaně a mužstvo dovedl až k titulu.

Takže jste nebyl ani trochu překvapený?
Nebyl, čekal jsem to. Mužstvo jsem přece jen dobře znal a výsledek byl vzhledem k průběhu play off zasloužený.

Jak jste cestu Energie za titulem sledoval?
Samozřejmě jsem se díval v televizi, ale byl jsem i ve Varech na stadionu. Ne přímo pod drobnohledem, ale stále jsem to mužstvo sledoval.

A co během základní části, byly pro Vás Vary pouze jeden z mnoha soupeřů?
Asi bych lhal, kdybych řekl, že to byl soupeř jako každý jiný. Jejich výkony jsem také sledoval a úspěch jsem jim přál. Samozřejmě když došlo na zápas Znojma s Energií, tak jsem ji chtěl vždycky porazit. Ne že by tam byla nějaká rivalita, ale přece jen jsem stál na jiné střídačce.

Netelefonovali jste si po skončení play off se Zdeňkem Venerou?
Volali jsme si zrovna dnes (čtvrtek 16.4.) a shodli jsme se na tom, že titul je v dobrých rukou.

Jakby ne, když jste oba toto mužstvo v minulých letech budovali…
Samozřejmě. Oba víme, že mužstvo, které letos udělalo titul, jsme poskládali my dva (smích). Přišel pouze Jakub Čutta a Petr Sailer, odešel Víťa Bílek. Nechci samozřejmě snižovat práci stávajících trenérů, ale člověka to potěší.

Byla to pro Vás alespoň taková příjemnější tečka za sezonou, kdy Znojmo sice nespadlo do baráže, ale přesto extraligu neudrželo?
Pro mě bylo důležité, že jsme extraligu neztratili po sportovní stránce. Licence byla nakonec prodána. Sezona ale byla hodně specifická tím, že již druhým rokem se spekulovalo o tom, že Znojmo licenci pustí. Pro hráče to bylo složité. Pořád museli přemýšlet o své budoucnosti a neměli vazbu na město. Proto to bylo těžší. Podle mě jsme ale dokázali maximum, co za daných podmínek šlo. Nevyhnuli jsme se play out, ale vyhnuli jsme se baráži.

V příští sezoně pokračujete v prvoligovém Znojmě?
Ne ne, podepsal jsem smlouvu v Brně jako asistent trenéra Kýhose. Jako první mě oslovil Chomutov, kde jsem mohl pokračovat jako asistent Radima Rulíka. To bylo ještě ve chvíli, kdy nebylo jasné, kam půjde extraliga. Tohle ale padlo, protože jsem si už předtím stanovil svoje priority. Extraligu a pak první ligu jako hlavní trenér. Později mi zavolali z vedení brněnského klubu, že mají zájem, tak jsme se domluvili.

Energie se stěhuje do nové arény. Co se Vám jako první vybaví na téma stadion v Dolní Kamenné?
Na ten stadion mám spoustu příjemných vzpomínek, které nikdy nezapomenu. Dvě sezony jsem tu hrál a čtyři působil jako trenér. Takže cítím možná trošku nostalgie. Vždycky se mi tady totiž strašně líbilo, všechno ale jednou končí. Je dobře, že se to přestěhuje do moderní arény. Pro hráče tu zázemí bylo ještě jakžtakž na úrovni, pro diváky ale v žádném případě. Příští rok budou mít Vary vše, co k extraligovému hokeji patří.

Co byste hokejistů do nové arény popřál?
Ať se jim daří (úsměv).