Žraloci se po penaltové loterii přiblížili obhajobě!

AKTUALIZOVÁNO. Sparta Praha - Sharks Karlovy Vary 2:3 SN (2:0, 0:2, 0:0). Stav série: 0:1.
První krok k obhajobě mistrovského titulu karlovarští Žraloci zvládli, i když výhra se v Praze nerodila vůbec lehce. Promarněné šance v první třetině a dva zásahy Sparty znamenaly vedení soupeře. V prostředním dějství ale Žraloci během necelé minuty dokázali vyrovnat a pohledné střetnutí dospělo až do penaltového rozstřelu. V něm modrobílí dvěma úspěšnými pokusy přenesly tíhu dotahování na Spartu a ta si poradit nedokázala. Vítězný nájezd zaznamenal Michal Geier a rozhodl o větším optimismu v karlovarském táboře před odvetou, která se odehraje 21. března na západě Čech.

Sparta Praha - SKV Sharks Karlovy Vary 2:3 sn (2:0, 0:2, 0:0)

Branky: 4. Němec (Z. Krupička), 14. Z. Krupička - 26. Jeřábek (J. Berger), 26. J. Berger (M. Geier), rozhodující nájezd M. Geier. Rozhodčí: Vaněk - Kuba, Luhan. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. Diváci: 42. Vývoj utkání: 2:0, 2:3. Hráno 14. března 2009 v Praze.

Žádná vyčkávací taktika. Do finále vstoupily oba celky aktivně a už ve 4. minutě se začaly dít na ledě věci. Nejprve osamocený Michal Geier nepřekonal Vápenku v první velké šanci a vzápětí Krupičkova pobídka na druhé straně procestovala napříč útočným pásmem a nepokrytý Martin Němec z úhlu otevřel skóre. Po pouhých dvaceti sekundách mohli překvapení Žraloci inkasovat podruhé, když neubránili na hranici brankoviště Bejvla. Domácí útočník však z ostrého úhlu za překonaným Janouškem neuvěřitelně minul prázdnou klec. Divokou dvouminutovku završil brejk Michala Geiera, který však dobře vyhodnotil Vápenka a vytěsnil karlovarského nájezdníka za branku.

Sparta nenastoupila se svou tradiční obrannou taktikou, a tak se v Tesla aréně přelévala hra ze strany na stranu tak dlouho, než přišla další chyba. Urodila se na straně hostů, Jiří Berger nastřelil ve 14. minutě Zdeňka Krupičku tak, že domácí kapitán mohl vyrazit do nerušeného samostatného nájezdu, který mazácky zužitkoval pod horní tyč. Takový úvod asi čekal jen málokdo, o to větší radost v táboře Sparty vládla.

Žraloci se nehodlali vzdát a přitlačili soupeře před branku. Výborný Vápenka však dvakrát vychytal Jiřího Bergera a Michal Geier mířil v ideální pozici nepřesně. Sparta se po několika minutách z útlumu oklepala a sama zahrozila. Bejvl si znovu počínal důrazně před brankovištěm a jen centimetry dělily jeho opakovanou dorážku od zvýšení náskoku. Podobně, jen na opačné straně, si vzápětí počínal i Janko, který ani několika dorážkami Vápenku nepřekonal a Geiera zastavila pravá tyč. Zajímavá první třetina proto skončila vedením Sparty 2:0.

Ke korekci nepříznivého stavu nepomohla Žralokům ani přesilovka na začátku druhé třetiny. Přesto byla na hostech patrná pokračující snaha, která se bohatě vyplatila ve 26. minutě. Střelu Jiřího Bergera od modré tečoval mezi kruhy za Vápenkova záda Josef Jeřábek a snížil na kontaktní rozdíl. Vzápětí putoval k trestné lavici Zapletal a po rychlé výměně puku mezi Geierem a Jiřím Bergerem karlovarský kapitán srovnal na 2:2. Obě trefy od sebe dělilo pouhých 37 sekund.

28. minuta znamenala dočasný konec pro kapitána Žraloků po nezaviněném střetu u mantinelu. S pochroumaným ramenem odstoupil ze hry a i díky tomu se Sparta začala více prosazovat. Zejména při početní výhodě domácích se karlovarská družina dvakrát pěkně zapotila. Nejdřív zachraňoval situaci za dezorientovaným Janouškem Geier a následný únik dvou na nikoho hasil na poslední chvíli vracející se Hrbek. Jiří Berger se vrátil do hry ve 37. minutě a zejména ve spolupráci se svým "dvojčetem" Michalem Geierem několikrát zaměstnali Vápenku. Do druhé sirény už se ale skóre nezměnilo.

Žraloci pokračovali v aktivitě i na počátku posledního dějství, museli se však mít na pozoru před neustálou hrozbou sparťanských brejků. Několikrát předvedl precizní obrannou práci Miroslav Hrbek, který jako poslední instance krotil Němce a zejména Krupičku. Přesto se Zdeněk Krupička ve 48. minutě do samostatného nájezdu dostal, ale Janoušek byl i kotouče o zlomek sekundy dřív. Domácí kapitán nepolevoval ve snaze a svou neustálou střelbou nedával spolehlivému Janouškovi pomyslet na odpočinek. Za karlovarskou stranu se střelecky činila zejména osvědčená dvojice Berger - Geier, která však ve třetí třetině neměla nabito ostrými.

Zápas dospěl až do 57. minuty, ve které byl Jiří Berger vyloučen a při jeho týmu stáli všichni svatí. Nejprve Zikmund nedosáhl na dorážku a vzápětí Zapletalovo skákavé nahození z dálky orazítkovalo pravou Janouškovu tyč. Po přežití klinické smrti se pokusil rozhodnout ještě Michal Geier, ani jeho nadějná přízemní střela z poslední minuty ovšem rozuzlení nepřinesla.

Na řadu musely přijít samostatné nájezdy. Po trefách Hrbka a Geiera ještě udržel Pražany ve hře Krupička. Ve třetí sérii se už netrefil ani J. Berger, ani Němec, a tak si Michal Geier mohl spolu s radostí z rozhodujícího nájezdu vychutnat se spoluhráči i vedení 1:0 ve finálové sérii.

Ohlasy po utkání:

Karel Žižka (trenér Sparty): "Za stavu 2:0 už jsme si mysleli, že to bude stačit a zahodili další tři šance. Kdybychom proměnili na 3:0, tak věřím tomu, že zápas by byl pro nás vyhraný. Věděli jsme, že Vary mají na nás trochu smůlu a mají z nás trošičku respekt, tak jsme chtěli vyjímečně zkusit hrát víc otevřeně v první a druhé třetině. Bohužel ta druhá se nám nepovedla a dopadlo to, jak to dopadlo. Dopustili jsme se několika hrubých chyb, za které jsme zaplatili a v příštím zápase se jich musíme vyvarovat."

Jiří Berger st. (trenér Karlových Varů): "Šancí jsme měli pomalu na dva zápasy, ale v první třetině jsme několikrát nepokryli protihráče a dostali dva góly. Naštěstí kluci zabrali a ve druhé třetině jsme srovnali. Sparta mě ničím nepřekvapila, hraje pořád jenom na jednoho hráče. V nájezdech kluci dodrželi to, co jsme si řekli, a jsem moc rád, že to otočili a máme mečbol."