Derby je naše! Energie vyškolila Vervu v produktivitě

První utkání nového roku sehrála Energie s Litvínovem. Už v první třetině se energetikům gólově dařilo a odnesli si do kabin vedení 3:1. V prostřední části se žádné branky nekonaly, ovšem v závěrečné dvacetiminutovce se hostům podařilo třikrát skórovat a Karlovarští se z Litvínova vrací s tříbodovou výhrou.
Tipsport extraliga, 47. kolo, st 3.1.2024, Litvínov, Zimní stadion Ivana Hlinky
HC VERVA Litvínov
1:6
1:3, 0:0, 0:3
Branky a nahrávky: 08:00 Koblasa (Jaks, Urban; 5/5) – 02:58 Procházka (Rachůnek; 5/5), 05:03 Kofroň (Plutnar, Koffer; 5/5), 06:41 Beránek (Jiskra; 5/5), 46:33 Beránek (Černoch, Jiskra; 5/5), 49:26 Jiskra (Rachůnek, Kofroň; 5/4), 49:55 Jiskra (Černoch; 5/5). Rozhodčí: Obadal, Vrba – Lhotský, Hnát. Diváci: 3810. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Střely na branku: 31:25 (11:9, 9:4, 11:12). Zblokované střely: 15:6. Hity: 13:3. Vhazování: 28:34. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:6.
diváci3810
HC VERVA Litvínov: Tomek (50. Klika) – Baránek, Zeman, Zile, Jaks, Czuczman, Demel, Šalda – Kudrna, Urban, Koblasa – Hlava, D. Kaše, O. Kaše – Šik, Kirk, Abdul – Zygmunt, Jurčík, Havelka.
HC Energie Karlovy Vary: Habal – Plutnar, Huttula, Rohan, Stříteský, Pulpán, Bartejs, Rulík – Rachůnek, Gríger, Procházka – Jiskra, Černoch, Beránek – Redlich, Hladonik, Kružík – Koffer, Přikryl, Kofroň.

Aktivní tempo bylo nastoleno v první třetině. Už po několika málo minutách Kevin Czuczman vystřelil od modré čáry, ale do střely vložil tolik síly, že zlomil svou hůl. Vzápětí zachránila Tomka od inkasování dobře postavená tyč, kterou nastřelil Filip Koffer. Ve 3. minutě hosté přeci jen otevřeli gólový účet zápasu. Ondřej Procházka svižnou ranou po nabídce Rachůnka propálil litvínovského gólmana - 0:1. A před domácí klecí bylo rušno i nadále, čehož využil Michal Plutnar, který zachytil chybnou rozehrávku chemiků ve vlastním pásmu a střelou nad kruhy překonal Mateje Tomka - 0:2. Brankář Vervy dostal brzy po inkasování branky další studenou sprchu. Ondřej Beránek získal puk po vhazování, obtočil se kolem Tomka a dostal kotouč do litvínovské svatyně - 0:3. Chemikům se však podařilo relativně brzy snížit. Petr Koblasa se ujal kotouče po Jaksově nahození a pohotovou střelou se mu podařilo snížit manko - 1:3. Další branku mohli domácí přidat vzápětí, když Matěj Stříteský chyboval v rozehrávce a kotouče se ujal Andrej Kudrna, který v nebezpečné koncovce nepřekonal Habala. Ke konci se chemici provinili nedovoleným zákrokem a do začátku druhého dějství si Energie přenesla větší část přesilové hry.

Energetikům se podařilo ihned získat útočnou třetinu, ale zbytek přesilové hry se svěřencům Davida Bruka nepodařilo využít. Hra při rovnovážném počtu hráčů na ledě trvala pouze pár okamžiků a na trestnou zamířil Marek Baránek. Ani v pořadí druhou početní převahu však hosté nevyužili. Naopak se gólově prosadit mohl ve 25. minutě David Kaše, jenž v koncovce rozezněl pouze tyč Habalovy svatyně. Na druhé straně měl v závěrečné minutě velkou šanci Tomáš Rachůnek, který se sám rozjel na litvínovského brankáře, ovšem v koncovce se mu nepodařilo uspět. Druhá třetina nepřinesla gól a pokračovalo se tak za stavu 3:1 pro Karlovy Vary.

Chemici mohli ve 44. minutě snížit, když se v dobré střelecké pozici ocitl Nicolas Hlava, jenž z těsné blízkosti nepřekonal karlovarského gólmana. Byli to však energetici, kteří se gólově prosadili. Jiří Černoch nabil před branku Ondřeji Beránkovi, který hbitou střelou poslal Karlovy Vary do tříbrankového vedení - 1:4. Gólová rošáda energetiků pokračovala. V přesilové hře sehrála Energie rychlou kombinaci, na jejímž konci stál Vít Jiskra, který vymetl pavučiny v horním rohu Tomkovy svatyně - 1:5. Karlovarští pokračovali v rozjetém tempu a brzy přidali šestý gól. Znovu dobře postavený Vít Jiskra si našel v mezikruží odražený kotouč a skóroval - 1:6. Po tomto inkasovaném gólu došlo ke střídání brankářů na straně Litvínova, kdy Mateje Tomka nahradil Lukáš Klika. Druhý litvínovský gólman úspěšně čelil několika střeleckým pokusům Karlových Varů, ale ve své síti už puk nelovil. Energie slaví výhru v podkrušnohorském derby.

David Kočí (HC VERVA Litvínov): „Rozhodl začátek utkání. Prvních deset minut, kdy soupeř vstřelil tři rychlé góly, a to rozhodlo o utkání. My jsme pak už nebyli schopní se do toho vrátit. Naše nastavení na tento zápas nebylo dobré. Nepracovali jsme tak, jako v předešlých zápasech. Extraliga je velice vyrovnaná a jakmile přestanete pracovat a nebudete do toho dávat srdíčko, tak vás soupeři porazí. Dnešní nastavení nebylo dobré a doufám, že jsme si to vybrali a příští zápas bude mnohem lepší.“

Vojtěch Šik (HC Energie Karlovy Vary): „Jsme rádi, že jsme do nového roku vstoupili vítězně. Utkání se pro nás od začátku vyvíjelo dobře. Vstřelili jsme tři rychlé góly. Následně jsme inkasovali na 3:1 a trochu jsme si říkali, jestli to nebude jako poslední vzájemné utkání s Litvínovem. Naštěstí jsme pořád dodržovali to, co jsme si řekli před zápasem. Ač jsme minulý zápas prohráli, dokázali jsme navázat na dobré herní výkony z předchozích utkáních. Jsme rádi za dnešní výsledek.“