Energie se rozjíždí, Slavia si odváží půltucet

HC Energie - HC Slavia Praha 6:2 (2:0, 2:0, 2:2)
Karlovarští hokejisté zůstávají v kontaktu se zbytkem tabulky. To je nedůležitější výsledek právě skončeného víkendu, ve kterém se střetli se svými bodově blízkými rivaly. Po pátečním skalpu Litvínova dnes energetici stejným výsledkem přehráli i Slavii. Nad svým tradičním soupeřem od počátku dominovali, po dvou brankách zaznamenali Petr Kumstát a Martin Zaťovič, z prvního letošního bodu a gólu se radoval útočník Pavel Kuběna.
Tipsport extraliga, 15. kolo, ne 23.10.2011
Slavia
6:2
2:0, 2:0, 2:2
Branky a nahrávky: 6. Zaťovič (Mikeska), 16. Mikeska (Skuhravý, Zaťovič), 25. Kumstát (Nosek, Pech), 30. Kuběna (Zucker, Kupec), 45. Zaťovič (Skuhravý, Mocek), 55. Kumstát (Pech) - 49. Růžička, 53. Svoboda (Růžička). Rozhodčí: Fraňo, Homola - Svoboda, Lhotský. Vyloučení: 6:6. Využití: 3:1. Diváci: 3411. Střely na branku: 30:30. Průběh utkání: 5:0, 5:2, 6:2.
Karlovy Vary: Salfický - Gulaši, Nosek, Rohan M., Bombic, Mocek, Gawryletz, Gründling, Přindiš – Košťál, Pech, Kumstát – Mikeska, Skuhravý, Zaťovič – Skladaný, Melenovský, Dej – Kuběna, Kupec, Zucker
Slavia: Furch – Kolařík, Kuboš, Šulc, Roth, Vašíček, Krejčík, Špelda – Kůrka, Krenželok, Tomica – T. Svoboda, V. Růžička, Sklenář – Kalus, Jelínek, Doležal – Micka, Hertl, M. Čermák - Dmitrij Jaškin

Druhé letošní vzájemné utkání Energie se Slavií začalo pořádně zostra. Hned po několika sekundách to zkoušel Krenželok, jeho přízemní rána však skončila mimo. Na druhé straně se hnal do protiútoku Pech, obrana hostí si ale ve Furchově brankovišti zjednala pořádek. Ve 3. minutě přišla první velká šance. Čermák si najel před Salfického, který vleže zlikvidoval nejen jeho pokus, ale i následnou Mickovu dorážku. Iniciativu poté i díky přesilovce převzali domácí. V ní se sice prosadit nedokázali, v 7. minutě už se ale KV Arena mohla radovat. Martin Zaťovič si od mantinelu najel až před branku a poslal kotouč do sítě.

Vstřelený gól domácí notně povzbudil a nadále měli více ze hry než Slavia. Hosté se přes pozornou karlovarskou obranu probíjeli jen ztěžka. A když už si Krenželok připravil pozici pro střelu, nechal jen vyniknout Salfického. Postupně se ale slávistům podařilo aktivitu na ledě vyrovnat a dostat se do hry. A i oni dostali možnost přesilovky. V ní se dostal do zakončení osamocený Kůrka, domácí gólman ho ale vychytal. A tak se potvrdilo známé pravidlo nedáš – dostaneš. Čtyři minuty před koncem třetiny Nosek v přesilovce vypálil od modré, k odraženému puku se dostal Michal Mikeska a zvýšil na 2:0. V závěru třetiny vypálil Nosek z úhlu, Furch se ale znovu nachytat nenechal.

První střelu druhé třetiny si sice připsal Krenželok, to byl ale ze strany Slavie jen slabý záblesk naděje. Aktivnější byli totiž stále energetici. Při Kumstátově střele z bezprostřední blízkosti se vyznamenal Furch. A další zákroky si připsal při slávistickém oslabení. Jenže takřka okamžitě po vypršení Růžičkova trestu fauloval i Vašíček a tentokrát už se Karlovarští prosadili. Petr Kumstát tečoval šikovně Noskovu střelu, a vstřelil tak důležitý uklidňující gól. V 26. minutě se dostal, také v přesilovce, ke střele z mezikruží Kůrka, Salfického však nepřekonal.

Slavia nic nevzdala, domácí obránci ale odváděli kvalitní práci. A v polovině zápasu Furch znovu kapituloval. Pavel Kuběna dostal přihrávku do jízdy, a nikým nebráněný rozvlnil síť počtvrté. Salfický dále přiváděl hostující hráče k zoufalosti a Energie si užívala pohodlný náskok. Hodně aktivní byl Kůrka, ani on ale smůlu svého týmu prolomit nedokázal. Karlovy Vary držely otěže zápasu pevně ve svých rukou a slávisté marně doráželi na zelenou obrannou zeď. Na konci druhé třetiny se dostal v přesilovce před Salfického Svoboda, karlovarský brankář ale předvedl povedený zákrok, a s Mikeskovou pomocí situaci zachránil. A Krenželok pro změnu nestačil včas seřídit mířidla.

Hosté začali třetí část aktivně, Kubošovu tečovanou střelu ale Salfický vyrazil. Hráči v červeno – bílých dresech měli navrch, svoji snahu ale v gól neproměnili. Energetici hrozili spíše z protiútoků, které se ale obraně Slavie většinou dařilo eliminovat. Ve 45. minutě ale hosté zapomněli na Martina Zaťoviče, který dostal přesný pas do rozhozené slávistické obrany a sám před Furchem nezaváhal.

Odpovědět se snažil Čermák, jeho pohotovou střelu zneškodnil trochu s potížemi karlovarský gólman. Slavie se dočkala deset minut před koncem. Vladimír Růžička se dostal po buly k puku a přesnou střelou snížil na 1:5. I tak to ale z pohledu Slavia nevypadalo moc růžově. Pražané se ale nevzdali a Tomáš Svoboda využil přesilovou hru. Domácí ho nechali samotného před Salfickým a to nemohlo skončit jinak než gólem.

Hosté se ale dlouho neradovali. Pech našel před brankou Petra Kumstáta a karlovarský útočník si připsal svou druhou branku v utkání. To Slavii definitivně zlomilo. V závěru utkání už si domácí pohlídali náskok a poprvé v sezoně vyhráli druhý zápas v řadě. Pražský klub naopak druhé utkání v řadě prohrál a jeho náskok na Energii se smrskl na jeden bod.

Jiří Čelanský (HC Slavia Praha): Dnes jsme neodehráli šťastné utkání. Špatně jsme do něj vstoupili a domácí se dostali do brzkého vedení. Po třetí brance už se Energie uklidnila a na ledě už bylo jenom jedno mužstvo. Nám se v závěru pouze podařilo zkorigovat stav. O střídání brankařů jsme neuvažovali.

Martin Pešout (HC Energie Karlovy Vary): Jsme rádi, že jsme potvrdili páteční výkon i výsledek. Dnešní zápas byl podobného rázu jako ten s Litvínovem, soupeře jsme předčili v důrazu před brankou, což u nás nebývalo zvykem.