HC Energie Karlovy Vary

Události sezony 10/11: Cizinci v dresu Energie a noví týmoví lídři

Klubové volno je v plném proudu. Čekání na první přípravné zápasy si tak můžete zkrátit u šestidílného seriálu Události sezony 2010/2011. Jeho první díl je zaměřen na cizince v karlovarských barvách, tedy především na Jesse Sarinnena, prvního Fina v historii HC Energie (na snímku), a jeho parťáka Petri Kokka. Ve druhé části premiérového dílu se zaměříme na nové týmové lídry, které si Energie v uplynulé sezoně našla. Ano, mluvíme o Davidu Hruškovi a o Lukáši Pechovi.

Cizinci v dresu Energie

Čas od času můžeme vidět v zelenobílém dresu i hráče jiných národností. V uplynulé sezoně poprvé zkusili angažmá v Energii Finové a v rámci spolupráce s Ufou i trojice ruských hráčů. Zahraniční hokejisté ale zatím svými výkony nepřesvědčují. Jediným úspěšným transferem tak bylo angažování slovenských dvojčat Tomáše a Lukáše Klímy.

Finský mladík Jesse Saarinen uplatnění v Energii nenašel Protože český trh nenabízel před uplynulou sezonou dostatek kvalitních hráčů a Energie potřebovala posílit produktivitu, sáhl klub po posilách z jiných koutů Evropy. První vlaštovkou ze zahraničního lovu se stal čtyřiadvacetiletý forvard Jesse Saarinen, který se zároveň zapsal do klubové historie jako vůbec první hráč finské národnosti v kádru Energie.

„Jesse je dravý důrazný útočník, velmi dobře technicky vybavený, skvělý bruslař. Svým herním pojetím patří mezi agresivní hráče. V posledních pěti letech nastupoval ve finské nejvyšší soutěži, kde získával v průměru třicet kanadských bodů za sezonu,“ přiblížil novou zahraniční posilu Karlových Varů generální manažer klubu Miroslav Vaněk.

Jesse Saarinen navíc na turnaji Euro Hockey Tour v roce 2007 okusil i reprezentační hokej. Na moskevském turnaji nastoupil ve všech třech zápasech, vstřelil svůj premiérový reprezentační gól a přidal i jednu nahrávku. V souvislosti s tímto startem se pojí i jeho první kontakt s karlovarským hokejem. V zápase proti České republice vyzkoušel v brance Lukáše Mensatora, potkal se i s karlovarskými věžemi Petrem Kumstátem a Václavem Skuhravým.

Na vynikající výkony ze sezon minulých ale po dobu karlovarského angažmá nenavázal. Vydržel tak pouze letní přípravu a připsal si šest extraligových startů, ve kterých zaznamenal jednu branku. Po návratu do Finska si našel angažmá v klubu SaiPa Lappeenranta, kde své hráčské kvality opět prokázal a stal se platným křidelníkem. Potvrdila se tak slova Miroslava Vaňka: „Saarinen hráčskou kvalitu nepochybně má. Adaptace na českou extraligu a místní prostředí ale nebývá vždy úplně jednoduchá a Jesse ji bohužel nezvládl.“

Urostlý bek Petri Kokko se v zelenobílém dresu také příliš neosvědčil O o něco lepší reputaci se v Energii zasloužil druhý z dvojice Finů, důrazný a zkušený obránce Petri Kokko. Ten poprvé v kariéře okusil i jiné angažmá než ve skandinávských klubech. „Zcela záměrně jsme chtěli angažovat Finy hned dva. U cizinců je vždy dobré, když v týmu nejsou sami, mají zde parťáka, který jim ulehčí začátek angažmá,“ vysvětloval důvody angažování druhého Fina Miroslav Vaněk.

V měsíční zkušební lhůtě důrazný bek uspěl, a tak odehrál v zelenobílém dresu i zbytek sezony. A jak hodnotil český hokej? „Největší rozdíl mezi hokejem ve Švédsku a Finsku je v tempu zápasu. Hokej je tady rychlejší, což je podle mě pro český hokej typické. Je to pro mě změna, ale vyhovuje mi to.“

Finský zadák odehrál v dresu Energie relativně dobrou sezonu. V závěru soutěže se ale začal propadat sestavou, a tak šestatřicetiletému matadorovi nebyla prodloužena smlouva. Vedení klubu se rozhodlo v následující sezoně dát přednost mladíkům z vlastní líhně nebo jiným hráčům, které klub vyskautoval.

Moc velkou stopu nezanechali v Karlových Varech ani ruští hráči. V letní přípravě na uplynulou sezonu přišli obránce Ivan Boldyrev a forvard Vladimír Žmajev. Oba dva se ale v týmu zcela ztratili a po letní přípravě už za Energii nenastupovali. Po dvousezonním působení v Energii odešel z kádru i forvard Dmitrij Cyganov, který nepřistoupil po sezoně 2010/2011 na nezbytné snížení platu.

Tomáš Klíma vypadá jako velký příslib pro budoucnost Jedinou skutečnou posilou ze zahraničí se tak stala jedenadvacetiletá dvojčata Klímova ze Slovenska. Ta sice mezi skutečné cizince nepatří, neboť slovenské zastoupení je v české extralize velké a čeští fanoušci jsou tedy na hráče východních sousedů zvyklí.

Ve své premiérové sezoně za Energii dal o sobě hodně vědět především Tomáš, který dovedl juniory čtyřmi proměněnými nájezdy do finále a u A-týmu byl dokonce nejlepším střelcem Energie v předkole! Jeho bratr Lukáš na svůj premiérový start za A-tým stále čeká.

„Česká extraliga se od té slovenské liší úrovní. Je tu víc pohybu, hráči jsou tu lepší - technicky, fyzicky i rychlostně,“ porovnal Tomáš Klíma hokej východních sousedů s tím českým.

Noví týmoví lídři

Mnohými byli podceňovaní, ale v celé sezoně ukázali, že mohou patřit mezi to nejlepší, co Energie má. David Hruška po deseti letech oblékl dres Energie a ihned zvýšil střeleckou reputaci zelenobílých, ve druhé formaci se potkal s výborným Lukášem Pechem, na levém křídle oba tahouny doplnil bojovník Martin Zaťovič a o pěknou hokejovou podívanou bylo postaráno!

Kanonýr David Hruška potvrdil, že i přes svůj věk má na to být týmovým lídrem Když David Hruška přicházel do Energie, muselo být každému jasné, co je cílem tohoto kroku: „Od angažování Davida si slibujeme, že výrazně zlepší naši produktivitu, která nám v minulé sezoně scházela,“ komentoval rozhodnutí Miroslav Vaněk. Slova generálního manažera nebyla planá - to ostatně ukázaly již první zápasy. Sokolovský rodák a pětinásobný mistr extraligy (třikrát za Vsetín a dvakrát se Slavií) potvrdil pověst přesného střelce, začal sbíral jeden bod za druhým a stal se týmovým lídrem. Mezi karlovarskými diváky ihned nabyl na popularitě.

Do lázeňské metropole byl chomutovskou stranou uvolněn do ledna. A jeho motivace? Atakovat a pokud možno i překonat hranici 250 gólů. Ta je totiž potřebná ke vstupu do Klubu střelců a David ji měl na dosah. V Energii sehrál famózní sezonu, i proto bylo třeba jeho snahu brát vážně. Návrat do svého domovského klubu na severu Čech byl ale neodvratný. Za své působení tak vstřelil 19 branek, o tři méně než potřeboval, a připsal si 14 asistencí. „S působením v Karlových Varech jsem samozřejmě spokojený. Ukázal jsem, že extraligu mohu stále v pohodě hrát. Trochu mě mrzí, že mi zatím ta meta 250 ligových branek unikla,“ řekl pětatřicetiletý kanonýr.

David Hruška se udržel v kanadském bodování Energie ve výšinách i po konci základní části, přestože už v posledních 18ti zápasech nenastoupil. V celkovém bodování mu patřila čtvrtá příčka a v tabulce klubových střelců si dokonce místo na vrcholu udržel! Druhý Petr Kumstát totiž vstřelil o branku méně.

Lukáš Pech oslavuje důležité trestné střílení, kterým na poslední chvíli prodloužil Energii sezonu Malý, ale šikovný – touto větou ze známé české pohádky můžeme charakterizovat Lukáše Pecha. Drobný centr byl v týmu dlouhodobým příslibem pro budoucnost. Nyní své předpoklady začíná náležitě naplňovat a ve spolupráci s Davidem Hruškou vytvořil obávaný útok. Jeho um v samostatných nájezdech navíc dělá vrásky nejednomu extraligovému gólmanovi a svou nepředvídatelností nejednomu obránci.

Technická hra je pro oko diváka atraktivní - a přesně takové herní pojetí Lukáš Pech má. V listopadové dohrávce 3. kola v Pardubicích Zaťovič poslepu nahrál Lukáši Pechovi, „malý Mozart“ vyjel před branku a rychlou stahovačkou do beckhendu zakončil do prázdné klece nachytaného Martina Růžičky. Tato akce zamířila až do finále Zlaté helmy! Spolu s Petrem Kumstátem navíc kreativní forvard ovládl klubové bodování v základní části a s šesti kanadskými body i v předkole! Tam také spasil tým před vyřazením, když dvě minuty před koncem třetího utkání proměnil důležité trestné střílení, a tím pomohl týmu k cestě z beznaděje.

Lukáš Pech si díky svým vynikajícím výkonu otevřel cestu i do národního mužstva. „Musím říci, že mě to hodně překvapilo, ale především potěšilo,“ pochvaloval si pozvánku. Malý centr sehrál několik přípravných zápasů v Norsku a Bělorusku. Jeho formaci se dařilo, a proto okusil i přesilové hry. Po běloruské přípravě se ale s reprezentací rozloučil.

V příštím díle

Druhý díl seriálu zaměříme na nadějnou cestu sedmnáctiletého Martina Frka do NHL a na spolupráci s klubem Salavat Julajev Ufa. Vrátíme se i k předvánoční exhibici, kdy se v KV Areně představily největší hvězdy ruského velkoklubu.

Ostatní díly

1. Cizinci v dresu Energie a noví týmoví lídři
2. Frk odchází, přijela Ufa
3. Změna na trenérském postu a série se Slavií
4. Mezinárodní turnaj čtyř a stříbro juniorů
5. Období extraligové nejistoty a odchod dlouholetých opor
6. Klubové rekordy přepsány!