HC Energie Karlovy Vary

Vstup do nového roku obstará derby s vedoucí Plzní

Kalendářní rok 2010 se již pomalu rozjíždí a karlovarské hokejisty čeká klíčový blok zápasů, který rozhodne o jejich účasti v jarním play off. Hned při první letošní návštěvě KV Areny je pro diváky připravena lahůdka v podobě tradičně vypjatého derby. Plzeň navíc s dvoubodovým náskokem vede extraligovou tabulku a bodovala již patnáctkrát v řadě. V úterý od 18:00 proto přijďte energetikům držet palce, aby tuto sérii prolomili.
Kde sledovat utkání: Online přenos | SMS servis | Arena Radio | Video přenos.

Václav Baďouček: Chceme ukončit jejich vítěznou sérii

Třetí letošní derby západu má jasného favorita. Hokejisté HC Plzeň 1929 vévodí O2 extralize s náskokem dvou bodů před Pardubicemi. Karlovarská Energie se krčí až na dvanácté příčce. Indiáni posledních jedenáct utkání vyhráli a ztratili pouhé tři body, když dvakrát zvítězili v prodloužení a jednou po samostatných nájezdech. Vítězná „šňůra“ energetiků je daleko kratší. Čítá jedno utkání. V poslední extraligové bitvě před vánočními svátky si svěřenci Pavla Hynka připsali tři body na ledě pražské Sparty.

„Plzeň je v obrovském laufu. Od té doby, co nás doma porazili 4:1, tak v každém zápase bodovali. Prohráli pouze jedenkrát po nájezdech na Spartě,“ připomíná trenér Václav Baďouček úspěchy úterního soupeře Energie a pokračuje: „Pro nás je toto utkání obrovskou výzvou. Chtěli bychom jejich vítěznou sérii ukončit.“

Trenér modrobílých Marián Jelínek staví na dvou velikých osobnostech. Jména Martin Straka a Tomáš Vlasák hovoří za vše. „Samozřejmě, že jsme se na tyto dva hráče připravovali, ale nejen na ně. Budeme jim věnovat na ledě větší pozornost. V posledních zápasech se ale daří i Adamskému nebo Vampolovi. Mají dva velice silné útoky,“ připomíná karlovarský asistent další hvězdy soupeře.

Stejně jako každý jiný zápas mohou i derby rozhodnout přesilové hry. Plzeňákům se v početní výhodě daří. Na druhou stranu energetikům příliš ne. Na Spengler Cupu dostali možnost zahrát si několik přesilovek, ale ve čtyřech zápasech využili pouze tři ze dvaadvaceti možných. „Snažíme se na tom pracovat v každém tréninku. Nemáme hráče typu Vlasák nebo Straka to znamená, že se v početní výhodě budeme snažit hrát maximálně jednoduše,“ říká Baďouček.

Jedničkou mezi třemi tyčemi je v Plzni Tomáš Pöpperle. O kvalitách tohoto brankáře nepochybuje ani asistent Energie. „Že se Plzni momentálně daří, je i jeho zásluha. Poté, co začal pravidelně nastupovat po delším zranění, tak je opravdovou oporou. Na druhou stranu i on dokáže pustit branku. Naším úkolem bude ho maximálně zaměstnat.“

Václav Pletka: Proti první pětce se musíme mít na pozoru

Na Spengler Cupu jste hráli čtyři zápasy v řadě. Dostali jste se do tempa. Bude to pro Vás výhoda?
Vyzkoušeli jsme si, že dokážeme hrát s každým až na ten poslední zápas Dynamem Minsk, které nás hodně přehrálo. Hrálo se ve vysokém tempu. Doufám, že nám to v extralize pomůže a začneme sbírat nějaké body.

Plzeň staví na Strakovi, Vlasákovi, ale i dalších hráčích. Připravovali jste se na ně nějakým speciálním způsobem?
Víme, že si na Stračenu (Martin Straka, pozn. red.) musíme dávat pozor. On dělá celou jejich hru. Když nehrál, tak se jim moc nedařilo. Je schopen sám rozhodnout celé utkání a lajna, která proti němu bude zrovna na ledě, tak bude muset být velice na pozoru.

Silnou zbraní svěřenců trenéra Jelínka jsou přesilové hry. Jak jste se připravili na ně?
Už jsme s nimi letos odehráli několik utkání. Hrají to pořád stejně. Jak Straka, tak Vlasák jsou na tuto část hry ideálními typy hráčů. Hrají to sice stále stejně, ale pokaždé do toho dají nějaký nový prvek. Dokážou zakončit kombinaci střelou do prázdné branky.

Na druhou stranu čím Vy se budete chtít prosadit?
Doufám, že budeme hrát nátlakový hokej. Vytvoříme si několik příležitostí a nějaké se nám podaří využít. Jak už jsem ale řekl, musíme pohlídat jejich první pětku.

Na tréninku jste pilovali přesilovky. Nastupujete do ní s Kristkem a Melenovským. Máte nacvičený nějaký signál?
Samozřejmě, že máme nějaký signál, ale při té hře se to může vyvinout úplně jinak. Záležet bude na tom, jak rychle a dobře se nám podaří zaimprovizovat. Máme nacvičenou určitou šablonu, ale recept je jednoduchý. Ze šancí, které budeme mít, musíme dát nějaké branky.

Poslední kolo

HC Sparta Praha - HC Energie Karlovy Vary 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 29. Gulaši (Ton, Langhammer) - 29. Zjuzin (Dej), 50. Čutta (Melenovský, Pletka).

HC Plzeň 1929 - HC Oceláři Třinec 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 18. Adamský (Vampola), 31. Hvila (Adamský), 60. Straka (Vlasák) - 4. Polanský (Kohn).

Statistiky

HC Energie Karlovy Vary
Utkání v extralize36 - 12 - 2 - 6 - 16 – 99:108 - 46 b
Průběžné umístění12. místo
Nejproduktivnější hráčPetr Kumstát - 26 bodů (11+15)
Nejlepší střelecJan Košťál - 13 branek
Nejlepší nahrávačVáclav Skuhravý - 17 asistencí
Nejlepší v +/-Martin Zaťovič +7 bodů
Nejtrestanější hráčVáclav Skuhravý - 112 TM
BrankářiLukáš Mensator 90.54 %, 3.05 g/z
Lukáš Sáblík 91.25 %, 2.68 g/z
Úspěšnost přesilovek16.67 %

HC Plzeň 1929
Utkání v extralize36 - 19 - 4 - 7 - 6 – 109:88 - 72 b
Průběžné umístění1. místo
Nejproduktivnější hráčMartin Straka - 42 bodů (16+26)
Nejlepší střelecMartin Straka – 16 branek
Nejlepší nahrávačMartin Straka – 26 asistencí
Nejlepší v +/-Petr Vampola +15 bodů
Nejtrestanější hráčJaroslav Modrý - 65 TM
BrankářiTomáš Pöpperle 91.99 %, 2.17 g/z
Dušan Salfický 93.09 %, 1.86 g/z
Pavel Francouz 86.96 %, 3.51 g/z
Marek Mazanec 76.92 %, 9.00 g/z
Úspěšnost přesilovek18.48 %

Vzájemné zápasy 2009/2010

11. kolo HC Energie Karlovy Vary - HC Plzeň 1920 7:0
24. kolo HC Plzeň 1929 - HC Energie Karlovy Vary 4:1

Vzájemné zápasy 2008/2009

04. kolo HC Energie Karlovy Vary - HC Lasselsberger Plzeň 0:3
17. kolo HC Lasselsberger Plzeň - HC Energie Karlovy Vary 2:4
30. kolo HC Energie Karlovy Vary - HC Lasselsberger Plzeň 2:1 sn
43. kolo HC Lasselsberger Plzeň - HC Energie Karlovy Vary 2:4

Sestavy z posledního utkání

HC Energie Karlovy Vary: Mensator - Němec, Parýzek, Dobroň, Čutta, Tribuncovs, Mucha, Loginov, Prošek - Kumstát, Skuhravý (C), Košťál - Melenovský, Kristek, Pletka - Hluchý, Dej, Zjuzin - Zucker, Kuběna, Zaťovič.

HC Plzeň 1929: Pöpperle - Hanzlík, O´Brien, Benda, Modrý, Benák, Dresler, Dobrovolný, Boháč - Bomersback, Straka (C), Vlasák - Hvila, Vampola, Adamský - Scofield, Heřman, Dvořák - Stránský, Vostřák, Lev.
Poprvé se energetici v derby s Plzní radovali hned sedmkrát. Zopakují kanonádu i ve druhém vzájemném zápase v KV Areně?

Související články