HC Energie Karlovy Vary

Martin Kohout: Doufám, že tohle byl zlomový zápas

Nezačali nejlépe, srdnatý výkon a i trocha štěstí ale pomohla energetikům k dalšímu domácímu obratu, po kterém putovaly do tabulky tři body, velmi důležité. Vše nastartoval vyrovnávací brankou v oslabení Martin Kohout, na něj poté navázal Daniel Vrdlovec, a Karlovarští tak mohli slavit druhé domácí vítězství.

Martine, jak moc bylo důležité oplatit Kladnu porážku?
Pro nás určitě hodně, my jsme vlastně za tři zápasy měli dva body, takže jsme potřebovali doma vyhrát, což se nám podařilo. Dostali jsme se o dva body před Kladno a doufám, že na to v pátek navážeme, že nás ty domácí zápasy budou zdobit a snad urveme také něco venku.

Předvedlo Kladno nějak rozdílný výkon proti nedělnímu utkání?
Myslím, že výkony byly stejné, hlavní rozdíl je v tom, že Kladno má užší hřiště než my, takže to měli blíž a vycházela jim jejich taktika. Tady jsme zase hráli to, co jsme měli naučené my. Od nich to bylo stejné, ale my jsme se na ně o něco líp připravili.

Po neděli se říkalo, že starty do utkání jsou důležité a musí se zlepšit. Vám samotnému se to málem povedlo, měl jste tam pěknou šanci hned na začátku…
Byla tam klasická situace dva na jednoho, Jarda Kverka se mi to tam snažil dát, jak ale bylo v hale hodně lidí, tak ten led není úplně ideální, na to se ale nechci vymlouvat, to je pro oba týmy stejné. Skočilo mi to pak do brusle, bohužel jsme potom inkasovali, ale jsem strašně moc rád, že se nám podařilo vyrovnat a ještě zvýšit na dva jedna.

Rychlý obrat byl asi tím největším rozdílem proti předchozím zápasům. Spadla z vás nervozita, nebo čím to bylo?
Nervozita tam asi nebyla, prostě nám to teď nelepí. Na začátku máme dobrý nástup, pak přijde výpadek. Baráž je extraligová soutěž, a když tady uděláme chybu, tak to není jak to bylo, soupeř nás hned potrestá. Musíme se toho vyvarovat a snažit se tu první třetinu uhrát bez inkasované branky, klidně na 0:0.

Přišlo mi, že spousta střel šla přímo na brankáře, kam se vytratila ta střelecká přesnost, co vás zdobila?
Je to těžké. Tady jde o všechno, všichni hráči jsou strašně obětaví. Je hrozně těžké obstřelit blokující hráče tak, aby to vůbec doletělo na bránu, je to teď mnohem složitější než v průběhu celé sezony. Do brankáře to sice jde, ale čím více střel, tím je větší šance, že tam něco spadne.

Směrem dozadu jste ale byli hodně defenzivní, na modré čáře jste občas i propadli, Kladno se dostalo lehce do pásma…
Neřekl bych, že jsme úplně propadli. Snažili jsme se bránit náskok, který jsme si vytvořili a zaútočit po nějaké jejich chybě, což se nám i povedlo. Je paráda, že se nám konečně podařilo i využít přesilovku, za to jsme moc rádi. Když se nám podaří vzadu třeba ubránit nulu, tak by to byla paráda. Když nedostaneme gól, tak nemůžeme prohrát.

Nemůže stát za předchozími špatnými přesilovkami i neúspěch na vhazování? Poté je těžké se dostat do pásma…
Pořád je to pět na čtyři, takže bychom se do toho pásma dostat měli. Tentokrát se oběma týmům dařilo spíš v oslabení než v přesilovkách, bylo to takové nahoru dolů. Já tedy doufám, že se nám podaří do příštích zápasů zlepšit ty přesilovky, to je důležitá část každého zápasu. Každý gól z přesilovky tým nakopne, už jen proto je musíme využívat.

Vedení o jednu branku není nikdy jednoduché, vy jste si to na konci druhé části ztížili ještě několika vyloučeními… Nakoplo vás, že jste to zvládli ubránit?
Určitě tohle vždycky pomůže, ubránit spoustu oslabení po sobě je pro celý tým i ty hráče co jsou na ledě takové povzbuzení, hlavně takhle na konci třetiny. Myslím, že oslabení máme celkem dobré, zatím to poměrně vychází.

Myslíte, že vás ta jedna proměněná přesilovka povzbudí a prolomí už prakticky prokletí do příštích zápasů?
Určitě. Je hlavně důležité, že jsme to vyhráli hlavně týmovým výkonem. Stejný problém jsme měli i během sezony, pak přišel jeden takhle ubojovaný zápas, povolila psychika, hráči se uvolnili, začalo nám to najednou lepit. Doufám, že tohle byl ten zlomový zápas, který nám do budoucna pomůže, a budeme pokračovat na vítězné vlně.

Související články