HC Energie Karlovy Vary

Noví Frkové nám rostou, věří šéftrenér mládeže Jiří Ryžuk

HC Energie, to není jen A-tým. Pod křídla extraligového klubu spadají i stovky malých i větších hokejistů a hokejistek od přípravky až po juniory v MHL. HC Energie pyšnící se prestižním titulem Akademie ČSLH má za sebou v oblasti mládežnického hokeje úspěšnou sezonu. Povídali jsme si o ní s šéftrenérem mládeže a hlavním metodikem klubu Jiřím Ryžukem.

O uplynulé sezoně mládeže HC Energie

Pane Ryžuku, jaká byla sezona 2012/13 mládeže HC Energie z vašeho pohledu?
Podle mého názoru byla mimořádně povedená. Junioři zvládli svůj první rok v náročné MHL po všech stránkách bravurně. A úspěšné tažení starších dorostenců v play-off domácí extraligy zakončené titulem mistrů ČR doslova nadchlo. Oba naše nejstarší týmy odvedly skvělou práci.

Zároveň si musíme uvědomit, že úspěch ve špičkovém mládežnickém hokeji je možný jen tehdy, pokud klub vytváří špičkové podmínky pro přípravu dlouhodobě. Vše začíná úspěšným náborem. Když je v klubu dostatečný počet hráčů, je potřeba jim nabídnout kvalitní sportovní program. A to je možné jen s početným týmem trenérů a vedoucích družstev, který pracuje velmi profesionálně a s velkým zápalem již od těch nejmladších kategorií. A pokud je to možné, je vhodné ve starších kategoriích doplnit každý ročník o několik talentovaných hráčů z jiných klubů. Nejlepším ze všech trenérů je totiž konkurence. Pouze hráč, který dobře snáší konkurenční prostředí, má naději prosadit se ve vrcholovém hokeji.

Za významný klubový úspěch považujeme také nominaci našich hráčů do reprezentace ČR na obě vrcholné akce mezinárodního mládežnického kalendáře, které se letos konaly v Rusku. Útočníci Petr Koblasa (hráč A-týmu a MHL-juniorů) a Vojtěch Tomeček (hráč MHL-juniorů) reprezentovali na přelomu roku na MS U20 v Ufě. Na dubnové MS U18 v Soči se pak probojovali obránce Tomáš Dvořák a útočník Martin Kohout (oba hráči MHL-juniorů).

Zmínit chci i vynikající úspěch, kterého dosáhl náš odchovanec Martin Frk, působící již tři roky v nejvyšší kanadské juniorské lize. Svými výkony si již podruhé vybojoval nominaci do reprezentace ČR na MS U20. Ve svém zámořském klubu Halifax Mooseheads svojí produktivitou významně přispěl k suverénnímu vítězství v základní i vyřazovací části QMJHL a nakonec i k zisku Memorial Cupu, nejcennější trofeji severoamerického juniorského hokeje. Martinovi přejeme, aby na své skvělé juniorské úspěchy navázal i mezi dospělými a v příštích letech se probojoval do sestavy týmu Detroit Red Wings, který si jej vybral v loňském draftu do NHL.

V průběhu sezony se nejvíce pozornosti soustředilo na juniory v MHL. Byl pro vás jejich výsledek překvapením, nebo jste podobný průběh očekával?
Výsledkově zvládli junioři svůj první rok v náročné MHL tak, jak jsme si v klubu všichni přáli. Cílem byl postup do vyřazovacích bojů. Ten se podařilo splnit. Vyrovnaná série ve čtvrtfinále konference proti pozdějšímu finalistovi celé MHL Spartaku Moskva byla bonusem navíc. K postupu, především ve čtvrtém domácím utkání série, chybělo opravdu málo.

Přicházíte do styku s hokejovými odborníky z Česka i zahraničí. Jaké byly jejich reakce na projekt MHL v Karlových Varech?
Náš vstup do MHL vzbudil mezi odborníky, podle očekávání, velký zájem. Celou řadu utkání v KV Areně navštívili i trenéři mládežnických reprezentací U20 (M.Přerost) a U18 (L.Bukač ml.). Ze zahraničních klubů jsme při utkáních MHL měli jako hosty kolegy z Německa (Landshut), Rakouska (Salzburg) a ze Švýcarska (Bern). Ti se většinou v názoru na kvalitu soutěže shodovali. Oceňovali vysoké tempo hry, výjimečnou technickou vybavenost některých hráčů a taktickou vyspělost týmů.

Velkým překvapením pro mne byl zájem kanadského kolegy Clémenta Jodoina, aktuálního člena trenérského týmu slavných Montreal Canadiens v NHL. Tento trenér, který v minulosti dovedl k vítězství v prestižním Memorial Cupu juniorským tým Lewiston Maineiacs, absolvoval s naší juniorkou celé úvodního soustředění v Ostrově.


Jiří Ryžuk po boku Clémenta Jodoina

V závěru sezony veřejnost zaujala spanilá jízda našich starších dorostenců, kteří přitom během sezony podávali spíše průměrné výkony. Jak si ten famózní závěr vysvětlit?
Starší dorost je kategorie velmi zlomová. Hráči jsou v tomto věku již schopni snášet velkou tréninkovou zátěž. A pokud mužstvo po celou sezonu, v přípravě i v každém utkání, pracuje opravdu tvrdě, je velký výkonnostní růst možný i během jedné sezóny. To se s ročníky 95/96 podařilo. Klíčovým obdobím byla vánoční přestávka. V té době absolvovalo mužstvo kvalitně obsazený turnaj ve Švédsku. V utkáních proti špičkovým soupeřům ze švédských akademií kluci zjistili, že při maximálním nasazení celého týmu jsou schopni konkurovat i těm nejsilnějším soupeřům. Ze Švédska se vrátili s větším sebevědomím, které pak během play-off ještě narostlo. Titul je odměnou za dřinu, disciplínu a ochotu všech pracovat pro tým.

Titul v kategorii staršího dorostu hráčům jistě úspěch v další kariéře automaticky nezaručí. Může jim alespoň cestu za profesionálním angažmá nějak ulehčit? Co si z této sezony může vzít každý jeden hráč?
Především získali mimořádně cennou, řekl bych až nenahraditelnou, zkušenost. Každý člen týmu, kterému bylo dopřáno poznat, co všechno je potřeba pro takový úspěch udělat, má šanci to využít pro svoji další kariéru. Je na každém, jak si to pro sebe vyhodnotí a jak s touto zkušeností v budoucnu naloží.

Jaké úspěchy dalších mužstev HC Energie podle vás stojí za zmínku?
Co je opravdovým úspěchem u kategorií mládeže? To je otázka, která mne v posledních letech zaměstnává víc a víc. Já věřím, že talent hráče je především jeho schopnost trénovat s velkým zápalem a hrát s obrovskou vášní. S radostí zkoušet a učit se nové věci. Zarputile a s precizností, dlouhodobě, znovu a znovu, opakovat a zdokonalovat to, co má již naučené. Nenechat se odradit dílčími neúspěchy. Schopnost se do tréninku a do hry doslova ponořit. Mít silnou touhu se svým týmem vyhrávat. Chtít být nejlepší. Komu se toto v hokeji daří, kdo tyto schopnosti a vlastnosti má, ten bývá dříve či později odměněn. Dříve znamená např. za 10 let, později může znamenat i 20 let. A forma odměny bývá velmi různá. Někdo vyhraje Memorial Cup, jiný si se svým týmem zahraje finále dorostenecké extraligy, další se stane úspěšným trenérem mládeže. Opravdu úspěšní jsou pro mě ti hráči a ta družstva, kterým se to daří. Jsem si jistý, že je v klubu máme. A že nám další úspěšné ročníky, a noví Frkové, Kverkové, Tomečkové či Habalové již rostou.


Oslavy mistrovského titulu starších dorostenců

O významu zařazení klubu do projektu Akademie ČSLH

Energie už druhým rokem fungovala jako tzv. Akademie ČSLH. Jde podle vás spíše o formální status nebo pozorujete konkrétní význam a přínos projektu pro klub?
Po dvou letech mohu konstatovat, že vstupem do projektu se našemu klubu otevřely nové možnosti k dalšímu zlepšování práce s mládeží. Co konkrétně? Především jsme získali výhodnější finanční podporu od ČSLH. Důležitá je i pravidelná účast na akademických seminářích. Ty jsou ideální příležitostí pro výměnu zkušeností s kolegy ze sportovního úseku ČSLH a z ostatních Akademií. Zároveň nám dávají možnost se podílet na hledání nových cest, a přispívat tak k rozvoji našeho sportu v celé zemi. Jako velmi přínosnou vidím i řadu povinností, které musíme plnit. Tím je např. jednotný tréninkový a herní systém, mezinárodní program, speciální individuální tréninky dovedností, kvalitní materiální zabezpečení či sledování studijních výsledků hráčů.

Připravují se pro systém Akademií nějaké novinky? Např. zapojení dalších klubů, úprava požadavků na Akademie apod.?
O tom momentálně konkrétní informace nemám. Z témat a diskusí na seminářích v minulé sezóně usuzuji, že v budoucnu bude projekt zaměřovat pozornost výrazněji na zlepšení práce v žákovských kategoriích.

O důležitosti mezinárodní konfrontace

Družstva HC Energie v uplynulé sezoně podstupovala řadu mezinárodních střetnutí. Plánuje klub v tomto trendu pokračovat? Ospravedlní v napjaté ekonomické situaci přínos těchto akcí jejich náklady?
Kvalitní a častá mezinárodní konfrontace zůstává klíčovým bodem našeho programu. Na trenérských radách klubu jsem nezaznamenal ani jedinou pochybnost o správnosti této strategie. Loňská sezona to opět jen potvrdila. Působení juniorů v MHL a jejich dvojnásobná účast na Světovém poháru v Omsku, či zájezdy na kvalitní turnaje do Švédska (v prosinci 2012 SD, v srpnu 2010 junioři) jsou akce s tak vysokou sportovní kvalitou, že nic podobného v domácím prostředí nenajdeme. Jako velmi přínosné ale vidím i zájezdy dalších našich týmů na turnaje do zahraničí. Např. v uplynulé sezoně bylo družstvo roč. 1999 v ruském Petrohradu, roč. 2000 v německém Weidenu, roč. 2001 ve švýcarském Worbu a roč. 2002 ve slovinské Lublani. Domnívám se, že mezinárodní program, který v několika posledních letech zde v Karlových Varech realizujeme, nemá v naší zemi obdobu. Všem, kteří se na jeho přípravě a zabezpečení podílejí, patří velký dík. Jde o jednu z nejdůležitějších investic do mládeže.

Jsou v současné chvíli už jisté nějaké mezinárodní zápasy v nové sezoně?
V rámci přípravy na novou sezónu se v měsíci srpnu 2013, v obou halách KV Areny, uskuteční šest kvalitně obsazených mezinárodních turnajů. Na 3. ročník juniorského turnaje Vemex Cup, který se hraje v termínu 2.8. - 4.8., přijede ruský MHL tým SKA-1946 Petrohad a rakouský Red Bulls Salzburg, který od nové sezóny do MHL také vstupuje. Na tradiční turnaj staršího dorostu„O pohár hejtmana Karlovarského kraje“, jehož 12. ročník má termín 9.8. - 11.8., přijede také družstvo našeho ruského partnerského klubu SKA Petrohrad. A také tým z německého Kolína nad Rýnem. Na jednodenní žákovské turnaje přijedou družstva z Německa. Budou to dva týmy z Mannheimu a po jednom týmu z Landshutu a z Weidenu.

Kromě turnajových sehrají naše družstva také celou řadu přípravných mezinárodních utkání. Junioři nastoupí v KV Areně 31.7. proti ruskému SKA-1946 Petrohrad, 7.8. a 9.8. proti běloruskému MHL-týmu Junosť Minsk, 14.8. proti dalšímu ruskému účastníkovi MHL z východní konference, týmu Bílí Tygři Orenburg, 21.8. proti nováčkovi nejvyšší italské ligy dospělých Sterzing Broncos a v termínu 24. a 25.8. vyjedou k dvojutkání do rakouského Salzburgu.

Mezinárodní utkání čekají v přípravném období i na mladší dorost. Mužstvo sehraje dvě domácí přípravná utkání proti německému družstvu z Kolína nad Rýnem a zúčastní se dvou mezinárodních turnajů v Plzni a v Chomutově.


Energii v přípravě opět prověří Bílí Tygři Orenburg. Snímek z Vemex Cupu 2012

O realizačním týmu pro mládež

Doznají realizační týmy mládeže v nové sezoně nějakých větších změn kromě klasického posunu trenérů napříč kategoriemi?
Ano, v našem velkém mládežnickém realizačním týmu došlo k několika důležitým změnám. Především nám v mládežnických kategoriích od nové sezony bude chybět Karel Mlejnek. Chci mu na tomto místě poděkovat za skvělou práci, kterou v období, kdy v klubu trénoval prakticky všechny kategorie, vykonal. Jeho přechod k A-týmu je, po velmi úspěšném působení u klubové juniorky a u reprezentačních výběrů, naprosto logický a zasloužený.

Karel Mlejnek u áčka střídá svého letitého asistenta z juniorky a dorostu Jaromíra Kverku staršího. Ten se nyní, po náročné sezóně u áčka, vrací k mládeži a svými zkušenostmi podpoří nového hlavního trenéra MHL-týmu Tomáše Marišku. Posunem Tomáše z pozice asistenta na post hlavního trenéra juniorů chceme navázat na úspěšný první rok v MHL.

Další velkou změnou je odchod zkušeného trenéra mladších kategorií Zdeňka Nováka, se kterým se klub nedomluvil na prodloužení smlouvy. I jemu chci na tomto místě poděkovat za mnoho dobrého, co během deseti let svého působení v Karlových Varech pro klub a pro samotné hráče, které vždy učil, trénoval a vychovával s obrovským zápalem, vykonal.

Na uvolněné místo v trenérském týmu přichází Karel Hrůša, který doposud trénoval přípravkové a žákovské kategorie ve Strakonicích a Vimperku. V našem klubu povede jako hlavní trenér obě nejstarší přípravková družstva (U9 a U10) a zároveň bude působit jako učitel na naší partnerské škole ZŠ Krušnohorská.

Velkou radost mám z toho, že se nám podařilo realizační tým mládeže pro novou sezónou opět rozšířit i posílit. Roman Višňák, velmi zkušený trenér brankářů, který několik sezon působil u mládežnických reprezentací ČR, je vedle hlavního trenéra brankářů Pavla Kněžického dalším profesionálním brankářským specialistou. Bude se starat o přípravu brankářů MHL-týmu i obou dorosteneckých družstev. Zároveň v realizačním týmu juniorů vypomůže s organizací celkového chodu mužstva.

Novým členem realizačního týmu mládeže bude i Martin Holý. Tento bývalý extraligový hráč získal jako člen reprezentantce U20 pro ČR historicky první titul mistrů světa. Po skončení hráčské kariéry působil jako trenér žákovských kategorií v klubu HC Sparta Praha a také jako kondiční trenér špičkových tenistů. Martin bude mládežnickým kategoriím k dispozici jako klubový videokoordinátor. Trenéři mládeže s ním budou konzultovat záležitosti týkající se moderního využívání videa v přípravě. Zároveň bude jako videokouč a kondiční trenér i členem realizačního týmu áčka.

Zmínit v souvislosti s mládeží chci i Rostislava Dočekala, nového sportovního manažera A-týmu, který kromě plnění úkolů pro A-tým, vypomůže mládeži s vyhledáváním talentovaných hráčů pro juniorku, starší a mladší dorost.

Snaží se klub kromě talentů hráčských vychovávat si i talenty trenérské? Jakým způsobem zajišťujete vzdělávání trenérů?
Samozřejmě. Je to jako s hráči. I trenérský tým chceme stavět především z vlastních odchovanců a v případě potřeby a možnosti jej doplňujeme o vhodné trenéry z jiných klubů. Všichni naši trenéři, kteří dlouhodobě prokazují, že mají pro práci s mládeží potřebné předpoklady i velké nadšení, u nás dostávají příležitost k seberealizaci. Trenérům umožňujeme studium na trenérských školách i pravidelnou účast na mnoha různých seminářích. Vybraní trenéři dostávají od klubu příležitost i k absolvování trenérských stáží v zahraničních klubech. V rámci našeho klubového trenérského vzdělávání jsme u nás v Karlových Varech za posledních osm let uspořádali více než 60 trenérských seminářů.

Skautujete cíleně perspektivní trenéry i v jiných klubech? Jako jste to například udělali s Tomášem Mariškou?
Jistě. Jak jsem se již zmiňoval, o kvalitní trenéry, kteří jsou vhodní pro naši strategii, kteří mají o práci u nás zájem a jsou pro nás i dostupní, náš tým doplňujeme. Jak je vyhledáváme? Díváme se, ptáme se, nasloucháme. A jsme velmi otevření všem, kteří chtějí Energii pomáhat.


Nový hlavní trenér juniorů Tomáš Mariška

O významu dobré spolupráce s hokejovými kluby v kraji

Jaké máš náš klub v rámci kraje nejvýznamnější partnerské kluby? V čem spočívá vzájemná spolupráce?
Naším hlavním partnerským klubem v kraji je HC Sokolov. Tato letitá spolupráce, která je smluvně podložená, má své opodstatnění nejen v malé vzdálenosti mezi domovskými městy obou tradičních hokejových klubů. Zároveň je podpořena i společným generálním partnerem, kterým je Sokolovská uhelná a.s. Nejviditelnějším výsledkem této letité spolupráce jsou společní odchovanci obou klubů v extraligovém A-týmu HC Energie. Nejtalentovanější hráči přecházejí z HC Baník zpravidla již v žákovském věku do Karlových Varů, kde pak pokračuje jejich hokejový růst v konkurenčním prostředí výběrových mládežnických družstev HC Energie. Navíc provozujeme v obou dorostech a v juniorech tři společné týmy, které hrají pod hlavičkou HC Energie B ve druhé nejvyšší soutěži těchto kategorií. Podobnou smlouvu o spolupráci máme také s klubem HC Mariánské Lázně - Tachov, kde se v posledních letech práce s mládeží výrazně zlepšila. Spolupracujeme i s hokejovými kluby v Chebu, v Ostrově a v Nejdku.

Už několik sezon organizujete tréninky a akce krajských výběrových mužstev. Jaký je přínos těchto aktivit?
HC Energie řídí již deset let, společně s Krajským svazem ledního hokeje (KSLH), regionální projekt „Na podporu a rozvoj mladých talentovaných hokejistů v Karlovarském kraji“. V rámci tohoto projektu se za 10 let jeho trvání konalo již několik stovek akcí pod hlavičkou tzv. „KV-výběru“ pro talentované hráče z celého kraje. Jde především o pravidelné pondělní společné tréninky hráčů z klubů kraje v KV Areně, dále pak o účast na mnoha turnajích v ČR i v zahraničí. Pravidelnou a systematickou výběrovou přípravou dosahujeme lepší připravenosti talentovaných jedinců. Zároveň zkvalitňujeme úroveň klubových družstev v regionu. Vedlejším produktem tohoto projektu je stálá péče o průběžné vzdělávání trenérů mládeže z kooperujících klubů.

Nabízí se otázka, zda by nebylo jednodušší pokusit se stáhnout všechny talenty z kraje přímo do našeho klubu a trénovat s nimi na denní bázi?
Nebylo. Věříme, a shodujeme se v tomto názoru i s kolegy z našich partnerských klubů a z ČSLH, že efektivnější je ponechat nejtalentovanější hráče cca do 13 let v jejich mateřských klubech. Tam mají dostatek prostoru pro přirozený vývoj. Až ve starších žácích je nutné začít s přivykáním na konkurenční prostředí.


Utkání Karlovy Vary - Cheb v podání 4. tříd

Disponuje podle vás klub dostatečnými možnostmi umisťování juniorů do dospělých mužstev? Most jako neoficiální farma dlouhodobě hrál u dna 1. ligy. Je toto problém?
Myslím si, že byl. Skutečnost, že jsme neměli oficiální farmu, byla velký problém, který náš klub trápil dlouhé roky. MHL nám jej již částečně řeší. A ideální stav se snad blíží. Věřím, že nyní konečně dozrál čas k realizaci plánů na vytvoření oficiální farmy ve spolupráci s HC Sokolov. A pokud se povede, aby tento společný tým do dvou až tří let hrál v 1. lize, bude náš systém výchovy mladých hráčů zkompletován.

O sportovním programu

V souvislosti s výchovou talentů letos v extralize hodně zaujal Zlín, dlouhodobě chválu sklízí Slavia Praha. Čím vysvětlíte jejich úspěchy v zapojování odchovanců do extraligového kádru? Jaké má v tomto ohledu vyhlídky áčko HC Energie?
Cesta z přípravky do extraligového kádru je velmi dlouhá. Zlín a Slavia Praha mají před námi stále ještě určitý časový náskok. Kvalitní práce s mládeží tyto kluby praktikují déle než my. Věřím, že čas většího počtu našich odchovanců v A-týmu se blíží. Letos si hned čtyři hráči naší juniorky (brankář Vladislav Habal, obránce Adam Schusser a útočníci Jaromír Kverka ml. a Vojtěch Tomeček) vybojovali zařazení do přípravy nově tvořícího se A-týmu Energie. A postupně si tuto příležitost mohou vybojovat i další.

Musíte se při sportovní výchově dětí vyrovnat s nějakými omezeními? Daří se všem zajistit optimální počet hodin na ledě, tréninkové pomůcky, nebo by situace mohla být lepší?
Akademie HC Energie má, na české poměry, tréninkové podmínky vynikající. K úplné spokojenosti nám letos chyběl jen desátý měsíc ledu. Pokud dodrží KV Arena svůj příslib, tak budeme již od sezóny 13/14 trénovat na ledě deset měsíců v roce.

Vidíte z hlediska výchovy mládeže nějaké rezervy v systému hokejových soutěží v Česku? Pokouší se náš klub intervenovat ve prospěch případných změn, které považuje za prospěšné?
Aktuální stav mládežnických soutěží, včetně novinky o povinných mladých hráčích v ELH a v 1. lize, je podle mého názoru dobrý. Svazu jsme v posledních letech posílali více návrhů k úpravě, některé z nich byly i realizovány. Z toho mám radost. Nyní nám ještě chybí lepší play-off systém v extralize juniorů. Myslím si, že této kategorii by prospěl systém „best of five“. To náš klub ale momentálně netrápí, v MHL tento systém máme. Jednoduché play-off v regionálních skupinách (např. „best of three“ pro 1. - 8. tým) bych si přál také pro kategorii mladšího dorostu a pro žáky. Na vyřazovací část by pak navazovaly závěrečné turnaje vítězů skupin o mistra ČR. Zkušenosti z těchto utkání jsou nenahraditelné.

V extralize dospělých stále patří Energie k menším klubům, veřejností není vnímána jako velkoklub a hybatel změn. Je postavení klubu na poli mládežnického hokeje odlišné? Jak jsme vnímáni v odborných kruzích?
Myslím si, že Akademie HC Energie, do které v našem klubu řadíme všechny kategorie od juniorů až po přípravku, si v posledních letech na mládežnickém poli českého hokeje získala velký respekt. A to nejenom díky titulům a medailím našich juniorů a staršího dorostu. O to, jakým systémem s mládeží pracujeme, se v posledním období zajímá stále více kolegů. Ti u nás absolvují stáže či se hlásí na akce našeho interního vzdělávání trenérů. Semináře u nás pořádá i ČSLH, který zve naše trenéry jako přednášející do jiných klubů i do trenérských škol. Toho si velmi vážíme. Pro zájemce o naší práci máme vždy otevřené dveře. Je pro nás velkou ctí, že můžeme přispívat rozvoji hokeje v celé zemi.

deneme bonusu veren siteler