HC Energie Karlovy Vary

Přátelské utkání? Určitě se bude hrát naplno, říká kouč Stavjaňa

Lázeňská metropole, respektive její hokejová veřejnost, se chystá na velikou událost. V pátečních odpoledních hodinách přiletělo na letiště v Olšových Vratech mužstvo Salavat Julajev Ufa a v sobotu od 14 hodin svede v KV Areně boj s extraligovou Energií. Na očekávání od tohoto utkání jsme se zeptali trenéra Antonína Stavjani a útočníka Jana Košťála.

Tým Ufy je plný hvězd a po právu je brán jako nejlepší celek Evropy. „Je to špičkové mužstvo. Má široký kádr, vynikající hráče a vůbec je to něco jiného než v extralize. Ruská liga je prostě jiná. Nehraje se tolik do těla. Všechno je zaměřeno více na techniku, střídají čtyři kompletní pětky. Všechno je oproti nám diametrálně odlišné,“ říká na úvod trenér karlovarského týmu Antonín Stavjaňa.

Ufa přiletí bez reprezentantů. Radulov, Blaťák, Klepiš, ale i trenér Bykov budou na moskevském Chanel One cupu. Do Varů přesto Rusové posílají tým plný jiných známých jmen. „Někde jsem četl srovnání, že Ufa je něco jako fotbalový Real Madrid v hokejovém podání. Oni mají skutečně na farmě záložní tým, který by bez větších problémů obstál v naší extralize. To znamená, že mužstvo, které přiletí, by nemělo být nějaké béčko,“ říká Stavjaňa.

Navíc ani energetici nebudou kompletní. „Pořád nemůžeme počítat s hráči, jako je David Hruška, který je zraněný. Rastislav Dej je na srazu slovenské reprezentace. Problémy má i Lukáš Pech a nevíme, jestli nastoupí David Nosek,“ vyjmenovává karlovarský lodivod bolestivé šrámy v sestavě mužstva.

Jaké to bude utkání? Bude to exhibice, opatrný „přáteláček“ anebo konfrontace ruského a českého hokeje se vším všudy? Na tuto otázku trenér okamžitě odpověděl. „Je to sice exhibiční utkání, ale určitě se bude hrát naplno. Na hráčích bude vidět, že chtějí soupeře porazit. Ufa se v Karlových Varech chce prezentovat jako náš partnerský tým a myslím si, že pro diváky to bude pěkná podívaná.“

Z důvodu konání reprezentačního turnaje EHT má extraliga tento týden přestávku. Že by pro hráče šlo o nějaký odpočinek jejich trenér však odmítá. „Já se vždy usmívám, když někdo řekne, že mají hráči při reprezentační přestávce volno. To samozřejmě není pravda. Kluci daleko více makají, než kdyby hráli tři zápasy v týdnu. Musí nabrat síly, aby měli po Vánocích z čeho brát. Toto utkání bude pro ně možnost, kde mohou získat další zkušenosti. Určitě jim to neublíží,“ dodal Antonín Stavjaňa.

Jan Košťál oslaví stý gól

„Když to řeknu hodně s nadsázkou, tak to jsou hráči z jiné dimenze. Na turnaji v Ufě jsem chtěl jednoho z nich dohrát a než jsem to stačil, tak on už dávno neměl puk,“ prohodil Jan Košťál s úsměvem.

Každopádně energetikům v sobotním souboji nebude chybět motivace. „Budeme chtít odčinit to nepovedené utkání z letního turnaje, když jsme hráli v Ufě. Tam jsme prohráli 7:1 a vůbec se nám nevedlo. Myslím si, že doma to bude úplně o něčem jiném,“ říká novopečený stogólový střelec Energie. A právě ku příležitosti stého Košťálova gólu v karlovarském dresu se před utkáním uskuteční malá slavnost. „Já osobně o žádné slavnosti nevím. Pokud něco bude, tak budu jedině rád. Moc bych si přál nastřílet i druhou stovku a doufám, že to bude dříve, než s hokejem skončím,“ přidal s úsměvem.

Všichni hráči Salavatu patří k hvězdám Kontinentální hokejové ligy. „Na puku jsou velice silní. Navíc hrají i výborně přesilové hry. Ty mají propracované do posledního detailu. Všechno dokážou sehrát v obrovské rychlosti. Myslím si, že to bude pro diváky dobrá podívaná,“ odhaduje Košťál.

Související články