Generální partnerHlavní partneři
Podpora mládeže

Šanci určitě cítí všechna mužstva, upozorňuje před play off kouč juniorky Karel Mlejnek

Šanci určitě cítí všechna mužstva, upozorňuje před play off kouč juniorky Karel Mlejnek

09.03.2010 | Milan Ouředník

Po bronzové a zlaté medaili z předchozích sezon, přišla sezona minulá, ve které se karlovarští junioři vinou početné marodky nedostali ani do vyřazovacích bojů. Letošní sezonu odstartovali mladíci Energie pod taktovkou hlavního trenéra Karla Mlejnka (na snímku). Pod jeho vedením se tým dostal do play off hned napoprvé a to zcela zaslouženě po velice zdařené základní části. Uvnitř článku se můžete dočíst veškeré informace o cestě základní částí i o plánech a nadějích do vyřazovacích bojů. „Cítím, že kluci si chtějí maximálně prodloužit sezonu kvalitními zápasy. Cítím to a věříme jim,“ prezentuje nadějné karlovarské mladíky hlavní trenér juniorské Energie.

Jak byste zhodnotil letošní základní část?
Poté, co jsme mužstvo převzali, tak jsme věděli, že to bude velmi těžká sezona. Dá se říct, že až do 12. listopadu se předpokládalo, že na konci sezony spadnou čtyři mužstva a dojde k zúžení ligy. Jak vedení klubu, tak realizační tým a trenérská rada jsme sezonu nepodcenili, připravili jsme se na ní velmi svědomitě a myslím si, že třetí místo po dvaceti utkáních, kdy jsme se dostali do play off, o tom jasně vypovídá. Musím ještě jednou i touto cestou poděkovat mužstvu, protože hráči opravdu šlapali nadoraz a my si toho nesmírně vážíme. Pak přišla druhá část sezony v listopadu, kdy jsme se dohodli, že by bylo dobré, aby i starší dorost hrál play off. Martin Frk, Michal Vachovec a Jarda Kverka staršímu dorostu vypomohli, záměr se vydařil a za trenérskou radu musím říct, že jsme maximálně spokojení. Tito hráči se pak od prosince opět vrátili k nám. V lednu a únoru jsme pak nasazovali především ročníky, které extraliga juniorů čeká i v příští sezoně. Hráli jsme bez Tomáše Rohana, Kuby Marečka, Petra Přindiše, Honzy Topinky a Petra Hrušky. Tito kluci hráli druhou ligu seniorů za Sokolov a Tomáš Rohan první ligu za Kadaň. S touto částí jsme byli také celkem spokojení, protože se nám i přes některá „hluchá“ utkání poměrně dařilo. Hráči se snažili a makali i v těchto zápasech. Zkrátka jsme se sezonou opravdu spokojení a teď se těšíme samozřejmě na její závěr.

Zažil jste během sezony moment, kdy jste o účasti v play off pochyboval?
Ano, byl. V utkání s Ústím nad Labem jsme prohráli doma 2:3. V tom zápase jsme chtěli strašně moc doma uspět, protože jsme si říkali, že když uspějeme, tak už to tam bude. Bohužel jsme prohráli o gól a byli jsme pořád na vážkách. Bylo to hodně vyrovnané. Sedmý tým po dvaceti kolech, který nepostoupil do play off, bylo právě Ústí. Měli jsme na něj na konci náskok šesti bodů. Poté přišla utkání doma s Libercem a Mladou Boleslaví, která jsme vyhráli, a už jsme věřili, že nám play off neunikne. Což se také potvrdilo.

Prožil jste v sezoně s týmem i temnější období?
Tím, že část hráčů šla hrát za muže a část za starší dorost, tak se nám výsledkově ani herně nevydařil listopad. A pak na přelomu ledna a února před reprezentační pauzou jsme měli šňůru čtyř prohraných utkání a nakonec jsme byli za tu přestávku rádi. Po ní jsme ze sedmi zápasů sedmkrát vyhráli. Nechci to ale nějak nafukovat, protože to do dalších bojů není vůbec směrodatné.

Je hnacím motorem mužstva celá soupiska nebo tým táhnou spíše silné individuality?
Podle mě je to spojené. Na tomto mužstvu si nesmírně vážíme toho, že v něm každý z hráčů dokázal přijmout svojí pozici. Dokázali přijmout to, že někdo bude hrát 5 na 5, někdo přesilovou hru a jiný zase oslabení. V tom byl hlavní klíč úspěchu.

A co práce odvedená mezi tyčemi. Jak hodnotíte práci brankářů v týmu?
Musím zdůraznit, že s brankáři jsme byli maximálně spokojení. V prvních dvaceti utkáních jsme hráli s Petrem Hruškou, kterému v některých zápasech sekundoval Láďa Habal. Další část sezony odchytal Habal s Vencou Endalem a střídali jsme je vždy, až když mužstvo prohrálo. Takže to bylo nastaveno i motivačně, že gólman bude v bráně do té doby, dokud mužstvo neprohraje.

Znamená to tedy, že každý brankář vždy dopředu věděl, kdy nastoupí?
Ano, ale záleželo i na celém mužstvu. Tým musel vyhrát, aby stejný gólman šel do brány i v dalším utkání. Takže i když se brankářovi nedařilo, ale tým vyhrál, žádné změny v brance jsme nedělali. Prostě až když prohrálo celé mužstvo. Takhle jsme to nastavili a myslím si, že to bylo celkem vhodné a spravedlivé řešení.

Budete před zápasy play off zkoušet nějakým způsobem obměnit kádr?
Určitě do play off nevystačíme s deseti útočníky a sedmi obránci jako v utkání se Spartou. A o přesném složení útoků ještě definitivně jasno nemáme. Jeden či dva otazníky v hlavách ještě máme.

Trápí tým před vyřazovacími boji marodka?
Máme v současné době nemocného pouze Lukáše Baara, který léčí angínu a nahlásil, že se v neděli před play off zapojí. Do prvního utkání bychom tedy měli jít s připravenými dvaceti hráči a dvěma brankáři. Musím to zaklepat, ale po této stránce jsme v pořádku.

Máte nějaký konkrétní cíl do play off či s jakým umístěním byste byl spokojen?
Myslím, že se nám letos podařilo dát dohromady fungující konkurenceschopný tým a stejně jako každý tým budeme chtít dojít, co nejdál bez ohledu na kterého soupeře narazíme.

Kvalitních soupeřů máte ale dostatek. Pokusíte se zkrátka o překvapení nebo i přes konkurenci cítíte šanci na úspěch?
Šanci určitě cítí všechna mužstva, což je dané také tím, že se v současné době už nehraje většina mužstev první ligy mužů. Zbývají tam čtyři nejlepší mužstva, která určitě nebudou hrát na juniory. Hodně tak posílí například pardubická juniorka, kam se vrátí hráči, kteří hráli v Chrudimi nebo Znojmo. V extralize mužů už nyní podle mého také nikdo juniory nasazovat moc nebude. Všichni kvalitní hráči tedy budou hrát v juniorských týmech, a proto bude play off nesmírně vyrovnané. A říkat, kdo bude favorit a kdo cítí šanci je velmi ošidné. Šanci mohou mít všichni.

Systém play off se od seniorského liší. Mohl byste přiblížit, co Váš tým v nejbližších dnech čeká?
V prvním kole začíná prvních osm lépe postavených celků, mezi které patříme, na ledě soupeře (10. 3. pozn. red.). V pátek a v sobotu pak tato mužstva hrají doma. Takže se hraje pouze na dvě vítězná utkání.

Bude pro Váš tým silnou stránkou zápas na domácím ledě?
Věřím, že kvalitní výkon předvedeme už první utkání na ledě soupeře. Cítím, že kluci si chtějí maximálně prodloužit sezonu kvalitními zápasy. Cítím to a věříme jim.

Bodově tým táhnout především Frk, Kverka, Vachovec, ... Co na jejich letošní výkony říkáte?
Jsem hlavně strašně rád, že se letošní sezona, hlavně její úvod, povedla Tomáši Rohanovi, Kubovi Marečkovi, Petru Přindišovi, Martinovi Rohanovi a Petru Hruškovi. Tito hráči dostali příležitosti i v seniorském hokeji a já jen doufám, že i po sezoně budou výkonnostně stoupat. Mladší hráči, jako jsou právě obránci Martin Rohan a Honza Tomeček, by mohli v budoucnosti koketovat s karlovarským A týmem. Martin Frk, Jarda Kverka a Michal Vachovec jsou naši vůbec nejmladší hráči. Frk s Vachovcem dnes patří do základního kádru národního mužstva do osmnácti let a Kverka je podle mého dneska mezi třinácti nebo čtrnácti útočníky národního výběru osmnáctek. Všechno mají ještě před sebou a hlavně musí neustále na sobě po všech stránkách pracovat.

Již zmiňovaný Martin Frk si nedávno zahrál v seniorském týmu Energie. V zápase poté vstřelil hattrick. Určitě skvělá příležitost pro tohoto mladíka, že?
Martin je hráč s obrovským hladem po gólových příležitostech s vhodným výběrem místa v útočném pásmu. Máme možnost sledovat jej dennodenně a myslím si, že v tomto jde v naší republice o výjimečného hokejistu. Tyto věci dělá na trénincích a v utkáních se to snaží prodávat. Také ale víme a s Martinem o tom mluvíme, že musí zapracovat na celoplošném pojetí hry. Aby uměl pracovat ve středním pásmu bez kotouče, aby pracoval v obranném pásmu, dobrusloval . Toto všechno Martin ví. Individuálně to s ním probíráme a tlačíme jej do těchto činností.

Nyní trochu odbočíme. Do play off postupují i starší dorostenci. Dá se hovořit o vzestupu místního mládežnického hokeje?
V loňské sezoně se juniorům sice nepodařilo postoupit do play off, nicméně už za Mikiho (Mikuláše Antonika, pozn. red.) dosáhla juniorka obrovských úspěchů. Především to byla zlatá medaile a rok předtím bronz. Na to by se nemělo zapomínat. Dorost v těchto sezonách play off hrál. Bohužel pokaždé vypadl v prvním kole. Samozřejmě jsme rádi, že do play off pokračují obě nejstarší kategorie, ale jako vzestup to nazývat nelze. Už dvě sezony předtím to bylo s postupem do play - off stejné.

A na závěr. Máte už nyní pro tým připravený nějaký program na dobu po ukončení vyřazovacích bojů?
Tak to ještě přesně nevíme (úsměv). Všechno se bude odvíjet od toho, jakým způsobem bude probíhat play off.

Děkuji za rozhovor.