HC Energie Karlovy Vary

Varan Karlos: Svoji úlohu beru vážně!

Jeho pravé jméno zná málokdo, přesto v KV Areně patří k největším bavičům publika. Maskot Energie Varan Karlos si za své kousky v uplynulé sezoně užil potlesku diváků ale i několik horkých chvilek s protihráči či fanoušky soupeřů. Jakub Karlík, duše maskota HC Energie, v našem rozhovoru vypráví o největších zážitcích z minulé sezony.

Karlosi, všichni tě známe jako ještěra s bláznivými kousky. Mohl bys poodkrýt, kdo se skrývá pod tváří karlovarského maskota?
V reálu jsem klidnější povaha, nekonfliktní typ. O to víc dám maximum do práce maskota a snažím se to na ledě dohnat. Dá se říct, že si tu svojí klidnou povahu v kostýmu Varana Karlose vybíjím (směje se). Jinak studuji na Střední zdravotnické škole v Karlových Varech a snažím se hrát dobře fotbal za karlovarské buldoky.

SOUTĚŽ

Namalujte motiv Varana Karlose na suvenýry HC Energie a vyhrajte dres se svým jménem a další ceny z fanshopu. Více o soutěži

Jak ses k této práci dostal?
Na webových stránkách byl vystaven inzerát, že se hledá nový maskot. Přišlo mi to nejdříve jako bláznivý nápad, pak jsem ale potkal během jednoho utkání Tomáše Němcem (asistent marketingu HC Energie, pozn. red.), a ten mi řekl, ať přijdu na další zápas, kde si mě vyzkouší. Spolu se mnou tam byli ještě dva kluci, ale já vytáhl eso z rukávu (myslí čtení novin v brankovišti Dominika Furcha, pozn. red.) a dá se říct, že to rozhodlo o mém působení.

Oblek ti je ušit na míru, nebo je univerzální? Problém navléci se do něj u tebe asi nebyl, že?
Kostým je univerzální. Sice jsem trochu urostlejší, ale neměl jsem problém se do kostýmu dostat.

Jak se v obleku cítíš? Je v něm velké horko?
Sám o sobě je oblek maskota velice pohodlný, akorát je v něm strašné horko. Je celý polstrovaný a vydržet v tom horku celý zápas dá celkem práci a kus odhodlání. Na druhou stranu to člověka baví a když chce, tak se to dá vydržet. A jde v něm trochu hůře vidět.

Jak moc je tvá práce namáhavá? Jak se cítíš po utkání?
V obleku je opravdu velké vedro. Už jen to člověka vysiluje. Fyzicky je to náročné hodně, ač se to nemusí zdát. Každou třetinu musím obouvat brusle, pak je opět sundavat. Do toho lítat během třetin na ledě, to sebere člověku nemálo síly a následně o třetinách chodit na tribuny a bavit publikum. Člověk musí být neustále pozitivně naladěn. Je to opravdu namáhavé jak na psychiku, tak i na fyzičku. O to víc si ale užívám pozitivní reakce fanoušků v hledišti.

Odráží se nálada Varana Karlose i od výsledků mužstva?
Moje práce je lidi bavit i když se nedaří, ale jako fanouška Energie mě prohry také mrzí. Občas při nevydařeném utkání nemám náladu na vtípky, pak si ale řeknu: „Sakra, jsem to já, kdo musí fanoušky naladit,” a tak jdu a přenesu se přes to.

Jak probíhají přípravy na jednotlivá utkání? Vymýšlíš nápady na své kousky sám, nebo se inspiruješ třeba v televizi sledováním jiných zápasů?
Téměř vše si vymýšlím sám. Vždy se po ruce najde nějaká věc, která se stává užitečnou k dosažení cíle rozhodit brankáře a jiné hráče soupeře.

Konzultuješ svá vystoupení s někým z klubu, nebo máš volnost?
Většinou se zeptám, zda-li mohu udělat jeden z vymyšlených kousků. Ale většinou se setkám s pozitivní reakcí a následným souhlasem. Například fórky s dopravním značením byly náhoda. Našel jsem ve skladu v KV Areně značky, které byly k vidění už na ledě, jako třeba slepá ulice, zákaz vjezdu atd. Zeptal jsem se, jestli je mohu použít, a nebyl to problém.

Tím si poodkryl odpověď na další otázku. Ty značky tedy nikde v provozu v Karlových Varech nechybí?
Ne, ne. Ty značky byly opravdu ve skladu (směje se). Ležely tam ladem.

Pojďme k tvému zřejmě nejznámějšímu kousku, čtení novin v brankovišti Slavie. Jak jste přišli právě na toto rozhození soupeře?
Před utkáním jsem se bavil s Tomášem Závorkou a sám mi řekl, že by nebylo od věci pokusit se trochu Furcha rozhodit. Věděl jsem, že je to důležité utkání, a napadlo mě zrovna ono čtení novin v brankovišti.

Zaskočila tě reakce brankáře Dominika Furcha? Fanoušci spekulovali, zda byla myšlena jako vtip, nebo zda ten výpad myslel vážně. Jaký je tvůj názor?
Upřímně mě jeho reakce velice zaskočila. Myslel jsem, že to je sranda, ale když spustil kanonádu vulgarit na mou osobu a že to byly ošklivé urážky, tak jsem pochopil, že to myslí vážně. Teď s odstupem času to beru tak, že je to prostě mladý kluk a neudržel nervy na uzdě.

To chomutovský brankář Hanuljak vzal tvoji parádičku s nadhledem, že?
Hanuljak byl opravdu v pohodě. Ten prohodil i pár slov a dá se říct, že ho můj kousek také pobavil.

Vybavíš si nějakou situaci, ve které sis říkal, žes to možná už trochu přehnal?
Určitě je jedna věc, na kterou se teď dívám, že jsem ji opravdu asi přehnal. Zápas v play-out proti Chomutovu. Ve chvíli, kdy jsme vyhrávali, jsem šel do kotle hostí s vlajkou Energie, kterou jsem si vzal ze skladu. Šel jsem přímo mezi ně, a tam jsem následně vlajku rozložil a fandil u nich v kotli. Fanoušci Chomutova, mnohdy posílení alkoholem, to velice těžce nesli a málem mi dali, jak se lidově říká, na budku.

Maskot extraligového mužstva se setkává denně s hokejovými profíky, musí umět dobře bruslit. Ty sám si někdy hokej hrál?
Hokej jsem chodil od mala hrát na rybník tady ve městě a vždy mě hokej bavil. Jako malý jsem hokej chtěl hrát, ale ještě před lety to byl hodně finančně náročný sport, a tak jsem radši začal hrát fotbal. Ale když je možnost, tak si hokej jdu zahrát.

Našel by se nějaký tvůj oblíbenec z mužstva HC Energie?
K mým největším oblíbencům patřili Petr Kumstát a Lukáš Mensator. Petr Kumstát odešel pryč a i Lukáš bude hrát jinde. Ale pořád je beru jako největší osobnosti.

Co říkáš na změny v kádru? Co to znamená pro maskota?
Koukám na to tak, že jim budu fandit ve všech směrech. S některými hráči z juniorky, kteří budou hrát od nové sezony v A-týmu, se znám a vím, že jsou to kluci, kteří se chtějí předvést. Fandím Energii a budu fandit všem, kteří za ní hrají.

HC Energie také představila nový, větší kotel. Vítáš tuto změnu?
Myslím si, že pro fanoušky je to příjemná změna. Zároveň zlevnily lístky, což by do KV Areny mohlo přivést více rodin s dětmi. Zřejmě se i zlepší atmosféra v aréně, což by bylo super.

Některým lidem se do kotle chodit nechce, někdy mají obavy o své bezpečí. Jaký je tvůj názor?
Kdybych nebyl maskotem a chodil na hokej jako fanoušek, tak určitě jdu do kotle. V kotli je bezpečno a chodí do něj lidé normální, stejně jako do ostatních sektorů. V kotli je zábava, fanoušek je blíže k atmosféře a z hokeje má větší zážitek.

Jak se Varan připravuje na novou sezonu? Máš už nějaké nové nápady?
Nápady určitě nějaké mám, ale ty si spíš nechám pro sebe jako ochutnávku. Přesto napovím, že mám opět připravené něco na brankáře.

V NHL jsou pro maskoty vyhrazená místa hned vedle trestné lavice. O něčem takovém si nepřemýšlel?
Podobná věc už mě také napadla. Rozhodit protihráče na trestné lavici nemusí být od věci. Chci se zkusit domluvit, jestli bych se někde v okolí trestných lavic nemohl pohybovat. Určitě by to bylo zábavné i pro diváky.

Co je pro tebe největší odměnou za odvedenou práci?
Největší odměnou je určitě potlesk a pozitivní projev diváků a fanoušků, kteří se nebojí fandit a zatleskají mi za fóry, které dělám hlavně pro ně. Když vidím, že lidi bavím, těší mě to a hned mám větší chuť do dalších vtípků.

Je něco, co bys chtěl závěrem vzkázat fanouškům HC Energie?
Chtěl bych fanoušky poprosit, aby fandili i když se klukům na ledě zrovna nedaří a aby se kousli a podpořili je. Vím, jaké to je, když se k vám lidé otočí zády. Hráčům pomůže, když vidí, že za nimi lidi stojí a věří, že se ten zápas otočí v jejich prospěch.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně nápadů!

Výběr z Karlosových kousků