Momenty sezony: Pád, finanční krize a boj o přežití
Problémy s financemi, naději dává majitel
Zejména poslední otázka byla velice ožehavá. Již před začátkem sezony 2016/2017 byla budoucnost karlovarského hokeje nejistá, v klubové kase chyběly miliony nutné k další existenci a provozu. Jistotu setrvání v extralize získala Energie až začátkem července, sotva měsíc před zahájením přípravných utkání, a i v průběhu sezony se nadále zmítala ve finanční krizi.
Po sestupu se však situace zpočátku vyvíjela poměrně příznivě. Záhy po skončení baráže uklidnil nejistý rozpočet majitel klubu Karel Holoubek, když potvrdil, že společnosti Koncernu Holoubek budou nadále přispívat karlovarskému hokeji stejnou sumou. „Extraliga do Karlových Varů patří,“ prohlásil tehdy majitel Energie a odstartoval období mírného optimismu.
Velké změny v kádru, jak zalátat odchody?
V průběhu května klub bombardoval své příznivce zprávami o pohybech v kádru, nejprve byl hlavním trenérem A-týmu jmenován novopečený mistr extraligy Martin Pešout a i změny na hráčských postech na sebe nenechaly dlouho čekat.
Výraznou ztrátou pro lázeňský hokej byl odchod do hokejového důchodu Kanaďana Pata Mullana, který byl v sezoně nejlepším nahrávačem týmu, byť přišel až v průběhu roku. Citelný byl konec talentovaného urostlého beka Tomáše Dvořáka a zanedlouho se se zeleným dresem rozloučil i karlovarský odchovanec David Honzík, brankářská jednička a hlavní postava boje za záchranu extraligy.
Tyto velké trhliny bylo nutno kvalitně zacelit, s nelehkým úkolem se ale vedení popasovalo na výbornou. Gólmanský post posílil Filip Novotný, po krátké štaci ve Vítkovicích se vrátil forvard Stanislav Balán, obranu pak vyztužili Daniel Krejčí a slovinský reprezentant Matic Podlipnik. Karlovarskému hokeji svítalo na lepší časy.
Sokolovská uhelná končí, přežije Energie?
Největší rána však přišla na konci května, kdy konec finanční podpory oznámila Sokolovská uhelná, tedy, společnost, která klub podporovala dlouhých dvacet let. Za tu dobu výrazně přispěla k fungování celého regionu, svými příspěvky totiž umožnila dlouhodobé působení Energie a napomohla k historickým úspěchům klubu. Odchod jednoho z vůbec největších sponzorů mohl být pro klub s pětaosmdesátiletou tradicí osudný. Na scénu ale opět vstoupil Karel Holoubek, když převzal post generálního manažera a zalátal všechny díry v rozpočtu, přinejmenším do doby, než se najde nový generální partner. Energie bude žít dál.
Letní příprava a akce s fanoušky
Když byla finanční stránka vyřešena, mohly se zraky veřejnosti upínat na čerstvě zahájenou letní přípravu. Náročnost fyzického tréninku mimo led potvrdil i čerstvý energetik Daniel Krejčí. „Je jen pár kluků, které to baví, pro zbytek to je takové nucené zlo,“ s úsměvem otevřeně hodnotil karlovarský zadák dle jeho slov „horší“ měsíc připravy.
Čtyřtýdenní dril v podobě silových seancí ale trenérský tým prokládal dovednosti posilujícími týmovými sporty a zanedlouho se hráči a zejména fanoušci dočkali opět nabitého letního programu. Středobodem hokejové pauzy byl klasicky fotbal, tentokrát energetici koncem června zápolili s hráči Merklína a v uvolněném utkání nakonec padli po penaltách.
Interkontinentální spolupráce
Krátce před prvním tréninkem na ledě se do historie klubu zapsala průlomová spolupráce s čínským Qiqiharem, v jejímž rámci dostala pětice asijských hokejistů a jejich kouč šanci trénovat s hráči Karlových Varů.
Při své několikatýdenní štaci poznávali praktiky zdejší přípravy a dokonce i nastoupili v dresu karlovarské juniorky v přátelském utkání. Po úspěšné návštěvě z hokeji exotické země již před energetiky stály přípravné zápasy a první ostrý provoz. O tom už ale více příště...