Sledge hokejistům se v Plzni nedařilo, chuť si spravili o den později

Zajímavé výsledky, znamenající také škatulata v tabulce, přineslo 4. kolo České sledge hokejové ligy. Karlovarští Žraloci se nejprve vydali propagovat sledge hokej na plzeňský led, kde nedotáhli do konce slibně rozehrané utkání a překvapivě podlehli Zlínu 3:4 po samostatných nájezdech. O necelý den později psali Žraloci opačný scénář, po špatném úvodu proti Olomouci ve zbytku zápasu dominovali a triumfovali 7:3. Rybník vypálily dalšímu favoritovi obživlé České Budějovice, díky jejichž výhře v Kolíně se Karlovy Vary vrátily do čela tabulky. Naopak na dno klesli Olomoučtí Kohouti. Jistými postupujícími do play-off už jsou kromě Karlových Varů také Kolín a Sparta, o poslední vstupenku do bojů o mistra se ještě bude bojovat.

SKV Sharks Karlovy Vary - ZAS Zlín 3:4 SN (2:0, 1:2, 0:1)

Branky: 2. M. Geier, 6. J. Berger (Nejedlý), 39. M. Geier (Nejedlý) - 29. Hábl, 39. Palát (Šojdr), 50. Palát (Hábl), rozhodující nájezd Stodůlka. Rozhodčí: Pelant, Kasl. Vyloučení: 8:3. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 15. Vývoj utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:4. Hráno 6. prosince 2008 v Plzni.

Úvodní buly historicky prvního sledgehokejového zápasu v Plzni obstaral mladý útočník místního extraligového mužstva Tomáš Kubalík. Po něm už se do sebe zaklesly karlovarské a zlínské sledge i hokejky, ale první rychlé přerušení hry bylo trochu kuriózní – na ledě se totiž objevil druhý puk. Hosté z Moravy nastoupili aktivně, hned po padesáti sekundách zahrozil Sigmund, jenomže neuspěl a skóre vzápětí otevřel na druhé straně Michal Geier, který prostřelil ze vzdálenější hranice kruhu Matouška. O čtyři minuty později orazítkoval Nejedlý tyč, ovšem na začátku 6. minuty Jiří Berger Matouška podstřelil a zvýšil už na 2:0.

Po rušném začátku se hra zklidnila a jen občas z vyrovnané partie vynikla náhlá šance, jako v případě Sigmunda v 9. nebo Jiřího Bergera ve 12. minutě. Do konce třetiny se skóre nezměnilo ani přes nebezpečnou akci Hábla s Palátem minutu před první sirénou, proti které byl výborně postavený Janoušek.

Zlínští se díky dobrému pohybu usadili v útoku i na začátku druhé třetiny, ovšem vulgární vyjádření jejich trenéra vůči rozhodčímu je poslalo do oslabení. To ale zlínský nápor jen odložilo, hned po uplynutí trestu se Žraloci znovu museli bránit. Převaha hostů však byla optická a pohříchu neplodná, ale když už se zdálo, že se karta začíná obracet, ujel po levém křídle Zdeněk Hábl a precizní ranou snížil na kontaktní rozdíl.

Na delší dobu se pak stala hlavním aktérem píšťalka sudího Pelanta, která oceňovala herně nepříliš povedené představení střídavými tresty. Při druhém vyloučení obránce Hrbka vyslal Nejedlý do sóla v oslabení Michala Geiera, jehož zakončení k pravé tyči postrádalo chybu. Zlíňáci však ještě v téže přesilovce dokázali zvednout hlavu, když za dalších 40 sekund trefil Šojdr prudkou křížnou přihrávkou dobře postaveného Davida Paláta a Janoušek neměl proti bleskovému odrazu puku šanci. Druhá dvacetiminutovka skončila spálenými tutovkami Forga, kterého vychytala Matouškova rukavice, a Jiřího Bergera, jenž v poslední sekundě přestřelil s ležícím Matouškem i prázdnou branku.

Důležitým momentem třetí třetiny se stala více než osmdesátisekundová přesilová hra Zlína pěti proti třem. Ta začala ve 44. minutě a hosté obdrželi taktické pokyny při oddechovém čase, ani to ovšem nestačilo. Žraloci odehráli dlouhé oslabení s přehledem, ale v plném počtu vydrželi jen krátce. Disciplína nebyla jejich silnou stránkou a poté, co Šojdr otřel svým pokusem z úhlu puk o horní tyč, museli se bránit znovu zlínské početní převaze. Pět sekund po návratu potřetí vyloučeného obránce Hrbka se po obléhání Janouškovy svatyně dokázal z hranice brankoviště prosadit David Palát a vyrovnal na 3:3.

O okamžitou odpověď se pokusil Jiří Berger, ale nahození karlovarského kapitána za dezorientovaného Janouška nezapadlo. Žraloci převzali na několik minut iniciativu, tu se jim však nepodařilo využít k získání ztraceného vedení. Hosté v závěru třetího dějství také ukázali velký hlad po vítězství a opuštění posledního místa v tabulce. V 57. minutě Janoušek zlikvidoval Julinovu dorážku, ani nevěděl jak. Hra se v závěru přelévala ze strany na stranu, hostům ještě mohlo pomoci další vyloučení Miroslava Hrbka. To již nezužitkovali, Hrbek byl ale díky tomu vyřazen z okruhu možných vykonavatelů trestných střílení.

V těch uspěl v první sérii Žralok Michal Geier, další spoluhráči ho ale nenapodobili. Zlíňáci si obrat schovali na nejzazší moment. Ve druhé sérii proměnil Pavel Julina a vítězný nájezd si poté odrazem puku o horní tyč připsal Petr Stodůlka.

Ohlasy trenérů po utkání:

Jiří Berger st. (Karlovy Vary): "První třetina byla z naší strany ještě výborná, ale od druhé nás Zlín zatlačil. Jsem nespokojen s častým vylučováním, v kabině jsme si něco řekli a kluci to pak vůbec nedodržovali. Pro samé oslabení nám pak scházely síly. V Plzni se nám jinak líbilo, zázemí je tu výborné a kdyby se chytil nový tým tady nebo i v jiných městech, jenom bychom to přivítali. Větší konkurence je vždy přínosná."

David Vrbka (Zlín): "Pomohlo nám, že se někteří hráči konečně chytili a dali góly. Velké množství přesilovek ale pro nás zase takovou výhodou nebylo, naopak jsme při jedné dostali gól. Určitě jsme ale měli díky tomu větší fyzický fond, protože Vary toho ke konci měly plné zuby. Zázemí na stadionu bylo perfektní. Každý tým, který vznikne, je pro sledge hokej velmi dobrý a z toho důvodu bychom vznik mužstva v Plzni přivítali."

SKV Sharks Karlovy Vary - APA VČAS Olomoučtí Kohouti 7:3 (0:2, 3:1, 4:0)

Branky: 22. J. Berger (M. Geier), 34. M. Geier (Nejedlý), 39. J. Berger, 43. M. Geier (J. Berger), 44. M. Geier (Hrbek), 54. J. Berger (Hrbek), 55. J. Berger (M. Geier) - 6. Fojtík (L. Geier), 19. J. Veselý, 29. Kvoch (L. Geier). Rozhodčí: Fagan - Danyo, Grundler. Vyloučení: 0:2. Využití: 1:0. Diváci: 30. Vývoj utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 7:3. Hráno 7. prosince 2008 v Karlových Varech.

Proti Olomouci se na karlovarském ledě posadil do branky Jiří Bozděk a od začátku neměl jednoduchou úlohu. Hosté dobrým pohybem eliminovali hrozící úvodní nátlak Žraloků a sami byli aktivnější ve střelbě. Na začátku 6. minuty Kohouti získali Bozděkem vyražený puk a nepokrytý Erik Fojtík otevřel skóre. Hanáci se po gólu stáhli do precizní obrany, která nenechávala soupeři kousek prostoru zadarmo. Naopak v 9. minutě byli blízko kurióznímu gólu na 0:2, když měl Bozděk spoustu práce s kotoučem odraženým od horní síťky své branky.

Varovný moment Žraloky probudil jen na chvíli, usadili se v útočném pásmu, ale kromě menších problémů po Hrbkově střele se Hulín výrazněji nezapotil. Stíny na duši den staré prohře se domácím ještě prohloubily v čase 18:25, kdy se k dorážce zblízka dostal Jaromír Veselý a zvýšil olomoucké vedení.

Nečekaný průběh odnesl střídáním před druhou třetinou brankář Bozděk. Janoušek však od počátku prostředního dějství před sebou sledoval zcela jiné představení. Hned ve 22. minutě Michal Geier a Jiří Berger rozebrali rychlou kombinací celou obranu a druhý jmenovaný nekompromisně snížil. Předznamenali tak své pozdější střelecké galapředstavení, které na chvilku ještě odložil ex-karlovarský obránce Tomáš Kvoch. Ten na začátku 29. minuty potrestal ojedinělou chybu soupeře a z prostoru mezi kruhy vrátil Olomouci dvoubrankové vedení.

I přes tuto nepříjemnost karlovarský tlak konstantně narůstal tak dlouho, až se olomoucké ledy prolomily. Ve 34. minutě znovu snížil střelou z nepohodlné pozice Michal Geier a o dvě minuty později brankář Hulín zkazil skvělým přesunem v brankovišti radost témuž hráči. Vyrovnání nezaznamenal ani důrazně dorážející Tomáš Berger, ale v končící 39. minutě až Jiří Berger, který důrazně přešel přes Kvocha a pečlivě promyšlenou střelou na lapačku rozvlnil síť za Hulínem potřetí.

Zvrat ve skóre dokonali Žraloci na pomezí 43. a 44. minuty díky Michalovi Geierovi. Reprezentační útočník nejprve zvedl puk z ideální nahrávky J. Bergera pod víko a o 34 sekund později zakončil po Hrbkově pasu samostatný nájezd. Útočná hra Olomouce se prakticky vytratila, zůstalo jen u bránění a ojedinělých pokusů o brejk. Šance počítali i nadále Karlovarští, osamocenému J. Bergerovi „překážel“ na brankové čáře dlouhatánský Hulín a dalšímu sólu M. Geiera pro změnu levá tyč brankové konstrukce.

V 54. minutě zasadil Kohoutům ránu z milosti Jiří Berger, který obešel s pukem tři hráče a ještě pošesté překonal nešťastného Hulína. O několik málo sekund později přilétly na adresu hlavního rozhodčího nepublikovatelné výrazy a přesilová hra Žraloků se odložila o dobu, po kterou se náhradní brankář Olomouce Voženílek dostával do výstroje po Hulínově odvolání. Hned první střela na náhradníka hostí však skončila gólem. Voženílek si lapačkou na střelu Jiřího Bergera z levého kruhu sáhl, ale nezastavil ji. Exhibice karlovarské útočné dvojice Geier – Berger tak byla pro nedělní den u konce, neboť zbývající těžké střely už Voženílek vychytal.

Jiří Berger st. (Karlovy Vary): "Zápas to byl pěkný, ale za stavu 1:3 už jsem se modlil, jestli to nedopadne jako v Plzni. Potom jsme se ale chytli, Olomouc k ničemu nepustili a zaslouženě vyhráli 7:3. První třetina byla velice špatná, něco jsme si o přestávce řekli a potom začal brankostroj. Brankáře jsem vyměnil, protože při druhém gólu mi přišlo, že trochu zazmatkoval."

Martin Brix (Olomouc): "Nejde ani tak o výsledek, jako o ztracené body. Měli jsme to dobře rozehrané, ale darovali jsme soupeři vyrovnání a pak už to byl otevřený hokej, ve kterém byl soupeř lepší. Přijelo nás tři a čtvrt, síly nám chyběly, ale nemůžeme se na to vymlouvat. Soupeř ve stejném počtu také dvě utkání. Za nadávání rozhodčímu dostanu trest každý rok, ať už jako hráč nebo jako trenér. Trochu mě naštvalo, protože nebyly potrestané dva totožné zákroky na jednoho hráče v jedné minutě. Jinak pískal rozhodčí dobře, ale já už jsem taková povaha."