HC Energie Karlovy Vary

Teď už musíme začít bodovat i doma, ví Lukáš Mensator

Když stál v přípravě mezi tyčemi, ani jednou se nemohl radovat. Nyní však Energii vychytal tři vítězná utkání v řadě a inkasoval v nich pouze dvě branky. Lukáš Mensator se tak ve velkém stylu vrátil na post brankářské jedničky mužstva. „Doufám, že si teď hokej začneme užívat, tak jako jsme si ho užívali před nepodařenou loňskou sezonou,“ říká šestadvacetiletý gólman v našem rozhovoru.

Lukáši, tři zápasy venku a devět bodů. O tom jste snad ani nesnili…
To je pravda. Ale děláme jen malé krůčky, kterými se snažíme dostat z té situace, do které jsme se dostali. Nicméně tímto to nekončí. Z Třince chceme dovézt alespoň bod a pokračovat v sérii. A pak budeme muset zvládnout i domácí utkání.

V tabulce venkovních zápasů jste první, na úplně opačné straně však u zápasů domácích…
Tuto situaci si plně uvědomujeme. Prvním domácím zápasem to už musíme změnit, jinak už na nás nebude chodit nikdo. Doma se hraje pro diváky. V loni jsme dovezli z venku stejný počet bodů, které jsme uhráli doma a letos k tomu máme opět našlápnuto. Takže už musíme doma zabrat a začít bodovat.

Že umíte hrát hokej dokazujete venku. V čem je problém doma?
To kdybychom věděli, tak to změníme už ve druhém utkání. Nikoli letošní, ale té loňské sezony. Všechny nás to trápí a stále nad tím přemýšlíme. Bohužel hrajeme doma ustrašeně, i když to vypadá, že máme více ze hry. Jenomže oni nás trestají za chyby, které uděláme.

Jak vypadalo samotné utkání na Slavii. Měl jste hodně práce?
Ještě v polovině druhé třetiny to bylo 0:0. Rozhodovalo, kdo půjde do vedení. Na štěstí jsme to byli my. Když jsme zvýšili na 2:0, tak jsem si říkal, že to v klidu dohrajeme, ale za pár vteřin Slavia snížila a bylo po klidu.

Závěr zápasu byt ještě nervózní, že?
Byli jsme jako na Kladně dvakrát venku v posledních pěti minutách. Naštěstí se nám to povedlo obětavostí uhrát. Doufám, že se vše začíná obracet k lepšímu, protože vloni jsme několik zápasů v závěru ztratili.

Myslíte si, že vám tyto závěry utkání pomohou i v dalších zápasech?
Určitě ano. To že jsme zápasy ztráceli, nás to hodně sráželo. Tohle by nám mělo konečně pomoci.

Tři vítězství změnily i psychiku mužstva. Už nechodíte se svěšenou hlavou, ale na každého se usmíváte...
Je to logické. To na to navazuje. Po loňské sezoně jsme si přáli hrát ve středu tabulky, tak abychom byli v klidu. Úvod soutěže a ani příprava nám nevyšly, takže nikdo z nás nebyl v nejlepší náladě. Doufám, že si teď ten hokej začneme užívat, tak jako jsme si ho užívali před tou nepodařenou loňskou sezonou.

Antonín Stavjaňa: Po takových zápasech může mužstvo růst

Antonín Stavjaňa „Jsem moc spokojený, co se týče bodů. A proč bych taky nebyl. Vyhráli jsme tři zápasy za sebou,“ řekl kouč Stavjaňa, po utkání na Slavii. Jeho svěřenci vyhráli v Praze 2:1.

Trenér prvního mužstva Energie se ještě před hodnocením zápasu na Slavii začal ohlížet za celou aktuální sérií na ledě soupeřů. „První utkání v Brně bylo hodně atypické. Celý zápas jsme měli ve své režii. Další dvě utkání byla hodně náročné, ale jestli má mužstvo růst jako tým, tak je to jenom díky těm posledním dvěma duelům.“

Stavjaňovi svěřenci bojují i bodují. V O2 Aréně doslova vydřeli tři body. „Utkání se Slavií bylo o tom, že se čekalo na gól. Všichni věděli, že to nebudou žádné střelecké dostihy. Koneckonců takto se hraje play off. Obě mužstva hrají koncentrovaně a opatrně,“ pokračoval trenér Energie.

Snad s výjimkou topícího se Kladna jsou na tom extraligové celky po sedmi kolech velmi podobně. „V soutěži není snadný soupeř. Proto jsou zápasy především o bojovnosti. Pro oko diváka to možná není tak atraktivní, jak by si někdo mohl přát, ale na druhou stranu nás v zápase se Slavií zdobila veliká bojovnost a nasazení,“ přidal karlovarský trenér.

Na energeticích bylo v neděli vidět, že jdou po celou dobu zápasu za vítězstvím. „Kluci si hodně věřili. Bylo to prostě na nich znát. Nechybělo jim vůbec nic, a to si myslím bylo velmi důležité,“ uvažoval Stavjaňa. Po brance Honzy Košťála se však Slavii povedlo bleskově snížit na 2:1 a začala se hnát za vyrovnáním. „Po té rychlé brance jsme hráče zklidňovali. Říkali jsme jim, aby si uvědomili, že o jeden gól vedeme a také to, že nesmíme zpanikařit. Přesně to se nám totiž stalo v prvních utkáních sezony,“ vrátil se sedmačtyřicetiletý kouč vypjaté 52. minutě utkání.

Poslední minuty hrála Energie na tři pětky. Antonín Stavjaňa vysvětluje proč: „Do hry jsme dali ty hráče, kteří byli v optimální pohodě a herním tempu. Ubránili jsme oslabení a pak už bylo cítit, že hráči Slavie jsou hodně nervózní. Oni moc chtěli, ale už mezi sebou nemají hráče Červenkova kalibru. Bez takových to hráčů je to nesmírně náročné a těžké,“ upozornil karlovarský trenér.

Související články

Preview k zápasu | so 2.10.2010

Povolí Slavia v O2 Areně vzestup Energie?