Energii čeká Podkrušnohorské derby, s Litvínovem bojuje o předkolo play-off

Tradiční souboj o krále Podkrušnohoří bude mít v neděli odpoledne další náboj. Duel Energie s Litvínovem může napovědět, který z týmů si letos zahraje předkolo play-off, Zimní stadion Ivana Hlinky totiž uvidí střet dvanáctého týmu se třináctým, kdy oba celky dělí od sebe jediný bod. Nedělní bitva začíná v 15:30.
Kde utkání sledovat: Textový přenos | Video přenos

O soupeři

Litvínovu se v letošní sezoně rozhodně nedaří tak, jak by očekávalo vedení klubu, hráči i fanoušci tradičního účastníka nejvyšší soutěže. Severočechům patří po 43 odehraných zápasech až třináctá příčka extraligové tabulky. Na dvanáctou Energii ztrácí jediný bod, na barážovou příčku, jenž aktuálně drží Kladno, mají Chemici sedmibodový náskok. S ohledem na ambice klubu je aktuální umístění klubu rozhodně zklamáním.

Když v polovině listopadu přebíral mužstvo po odvolaném trenéru Országhovi zkušený Vladimír Růžička, přáli si Litvínovští, aby je nakopl k lepším zítřkům, leč zatím se tak nestalo. Trenérský bard v doposud odkoučovaných zápasech posbíral podobný počet bodů jako jeho předchůdce. V posledních pěti duelech navíc Severočeši prohráli, naposledy v Pardubicích, kde přitom ještě pět minut před koncem vedli o dvě branky, nakonec však byli rádi alespoň za bod po prohře v prodloužení.

Klubovým statistikám vládne kanadská posila Giorgio Estephan. Nedávno pětadvacetiletý útočník posbíral 36 bodů (14+22), o čtyři body méně pak bývalý reprezentant Patrik Zdráhal (15+17). Pak už je v klubové produktivitě ale velká mezera.

Litvínovu v posledním duelu chyběla brankářská jednička Denis Godla, který kvůli zranění nedochytal úterní duel s Třincem. Domácí budou postrádat navíc i obránce Balinskise, který bude reprezentovat Lotyšsko na olympijských hrách v Pekingu, v posledním utkání nehráli ani zkušený útočník František Lukeš či Matěj Chalupa.

Z kabiny Energie

Přesně po týdnu naskočili k soutěžnímu utkání karlovarští hokejisté. Svěřenci trenéra Martina Pešouta po výhře v Brně nuceně stáli, když i je nakonec zasáhla pandemie nemoci Covid-19, čtrnáct pozitivních případů poslalo celý tým do karantény. S jediným tréninkem pak energetici nastoupili k domácímu zápasu s Hradcem a nevedli si vůbec zle. S druhým týmem tabulky sehráli vyrovnanou partii a ještě minutu před koncem vedli, nakonec však padli 2:3 po samostatných nájezdech.

„Utkání bylo těžké, po dvou třetinách a možná i před zápasem bychom bod brali asi víc než po konečném průběhu. Každý bod je ale pro nás nesmírně důležitý. Vstát z postele po těch šesti dnech a jít hrát takový těžký zápas není jednoduché. Klobouk dolů před našimi hráči, že to zvládli,“ ocenil výkon svých svěřenců asistent trenéra Tomáš Mariška.

Teď už ale energetiky čeká důležitá bitva. Souboj s Litvínovem je tradičně vyhecovaný, teď navíc okořeněný tím, že v tabulce oba týmy dělí jediný bod. Měsíc před koncem základní části tak na severu Čech uvidí důležitou bitvu o postup do předkola play-off.

„Litvínov je náš přímý soused v tabulce, o to bude zápas zajímavější. Je to derby a navíc bojujeme o umístění. Pokud navážeme na první a třetí třetinu proti Hradci, tak si myslím, že můžeme hrát s každým. Musíme dobře zregenerovat po pauze, kterou jsme měli, načerpat nové síly a připravit se na rychlejší sled utkání, který nás čeká. Pevně věžím, že se na utkání dobře připravíme a zvládneme jej,“ dodává k nedělní bitva Mariška.

On i jeho trenérští kolegové postrádali v posledním duelu Tomáše Redlicha, do utkání už ale zasáhla nová posila týmu, brankář Štěpán Lukeš. V souboji proti svému bývalému týmu si nevedl vůbec zle a Energii pomohl k zisku důležitého bodu. K dalším může pomoci už v neděli v Litvínově.

Brankáři
Jméno ZPočet odchytaných zápasů Úsp.Procentuální úspěšnost zákroků G/ZPrůměr obdržených branek na zápas SOPočet vychytaných čistých kont
1. Filip Novotný 31 91,04 % 3,02 3
2. Vladislav Habal 13 89,93 % 2,86 0
3. Štěpán Lukeš 1 92,11 % 0,00 1
Úspěšnost přesilovek 18,8 % (9. místo v extralize)
Úspěšnost oslabení 76,3 % (12. místo v extralize)
3. Jakub Neužil 1 87,88 % 4,00 0
Úspěšnost přesilovek 16,9 % (12. místo v extralize)
Úspěšnost oslabení 80,4 % (8. místo v extralize)
Bodový zisk
41 % 44 % 37 % 36 %
53 b 28 b 25 b 11 b
33 % 56 % 41 % 16 %
13 b 22 b 16 b 2 b

Poslední utkání

HC Energie Karlovy Vary - Mountfield HK3:4 (1:0, 0:2, 2:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 14. Hladonik (O. Beránek, Dlapa), 49. Černoch (Vondráček), 56. Flek (Plutnar) – 33. Lalancette (Jergl), 33. F. Pavlík (Cingel), 60. Oksanen (Lalancette, F. Pavlík), rozh. náj. Cingel.

HC Dynamo Pardubice - HC VERVA Litvínov6:5 pr. (1:2, 2:2, 2:1 – 1:0)